Trwa ładowanie...
d33abp9
gaz
10-01-2012 15:45

Gaz-System i TGE współpracują, by stworzyć giełdowy rynek gazu w Polsce

Gaz-System i Towarowa Giełda Energii rozpoczęły współpracę, by stworzyć giełdowy rynek gazu w Polsce - poinformował Gaz-System. W spółkach powołano zespoły robocze, które zajmą się przygotowaniem rozwiązań prawnych, organizacyjnych oraz technicznych.

d33abp9
d33abp9

- Obrót gazem na giełdzie jest jednym z elementów budowania konkurencyjnego rynku gazu. Wspólnie z Towarową Giełdą Energii S.A. chcielibyśmy już wkrótce udostępnić takie rozwiązanie dla uczestników rynku gazu w Polsce i przyczynić się do jego liberalizacji - powiedział cytowany w komunikacie prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

- Proces tworzenia wolnego rynku gazu jest procesem złożonym i wymaga współpracy wszystkich jego uczestników. Podobnie jak PSE Operator w elektroenergetyce, GAZ-SYSTEM jest najważniejszym elementem infrastruktury techniczno-logistycznej rynku gazu, natomiast TGE infrastruktury handlowej, będącej gwarantem przejrzystości zawieranych transakcji. Podjęcie współpracy przez obie firmy jest ważnym krokiem ku liberalizacji polskiego rynku gazu - zaznaczył prezes Towarowej Giełdy Energii Grzegorz Onichimowski.

Według planów Urzędu Regulacji Energetyki, który przygotował plan liberalizacji rynku gazu w Polsce, pierwszym etapem "programu uwalniania gazu" ma być utworzenie w połowie 2012 r. giełdy - miejsca hurtowego handlu gazem. - Dziś rynku hurtowego gazu w Polsce nie ma, nie ma żadnej zorganizowanej platformy wymiany handlowej, gdzie spotykałyby się oferty kupna i sprzedaży choćby dwóch graczy rynkowych. PGNiG sprowadza lub wydobywa gaz i sprzedaje go odbiorcy końcowemu. Nie ma zatem obecnie mechanizmu rynkowego obiektywizującego wycenę towaru, jakim jest gaz - poinformował na początku stycznia prezes URE Marek Woszczyk.

Jak podkreślił, osią proponowanej "mapy drogowej" jest dobrowolne zobowiązanie się PGNiG do przeprowadzenia tzw. programu uwalniania gazu. - Polega on na tym, że podmiot dominujący oferuje do odsprzedaży w określonym i znanym wcześniej trybie, czasie i miejscu część posiadanego gazu innym podmiotom zainteresowanym hurtowym zakupem gazu. Dzięki temu powstanie hurtowy rynek obrotu gazem - powiedział wtedy.

d33abp9

W jego ocenie - z uwagi na uwarunkowania prawne - optymalnym miejscem handlu byłaby giełda gazu. - Taki rynek jest regulowany i nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego. W myśl polskich regulacji obrót na giełdzie towarowej jest automatycznie wyłączony spod regulacji cenowej. Ustawa tym samym potwierdza, że cena ustalona w wyniku gry popytu i podaży na giełdzie towarowej ma charakter ceny rynkowej - wyjaśnił Woszczyk.

d33abp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33abp9