Gaz‑System zapewnia nieprzerwany odbiór gazu z Niemiec
Gaz-System uruchomił we wtorek dodatkową sprężarkę w tłoczni gazu Jeleniów (woj. dolnośląskie), co pozwoli na nieprzerwany odbiór gazu z Niemiec przez punkt w Lasowie - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka operatora gazociągów przesyłowych Małgorzata Polkowska.
29.09.2009 12:20
Tłocznia to urządzenie służące do sprężania, regulacji i pomiaru natężenia przepływu gazu ziemnego. Dodatkowa sprężarka umożliwia pracę tłoczni nawet podczas remontów i przeglądów.
Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc. gazu, z czego importuje ponad 9 mld m sześc. Większość importu pochodzi z Rosji; ok. 1 mld m sześc. Polska sprowadza z Niemiec przez połączenie gazowe w Lasowie.
Gaz-System chce rozbudować punkt w Lasowie (k. Zgorzelca) i zwiększyć możliwość transportu gazu z zachodu. Do końca 2011 roku operator planuje zwiększyć możliwość odbioru gazu z tego kierunku z obecnego 0,9 do 1,5 mld m sześc. rocznie.
- Aby umożliwić przesył dodatkowych ilości gazu, nasza spółka wybuduje i zmodernizuje ponad 200 km gazociągów wysokiego ciśnienia na Dolnym Śląsku - poinformowała Polkowska.
Rozbudowa gazociągów na Śląsku pochłonie ok. 350 mln zł, z czego ponad 90 mln zł pokryją środki unijne. Resztę wyłoży sam Gaz-System.
Ponadto jeszcze w tym roku spółka rozpocznie budowę gazociągu łączącego polski i czeski system gazowniczy. Połączenie umożliwi przesył 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie z Czech do Polski począwszy od 2011 r. Gaz-System przewiduje, że umowy na przesył gazu tym gazociągiem zostaną zawarte w połowie listopada 2009 r.
= Połączenie z Czechami umożliwi import gazu z kierunku południowego i jest ważnym elementem zwiększenia bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski. Będzie to drugie, obok Lasowa, połączenie z systemem gazowniczym Unii Europejskiej - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.