Trwa ładowanie...
d48fl5e

Gazprom chce zmonopolizować dostawy energii do Europy

Rosyjski Gazprom chce "zmonopolizować
dostawy energii do Europy", uważają hiszpańskie służby specjalne -
poinformował w czwartek dziennik "Publico", który twierdzi, że
miał dostęp do ostatniego raportu wywiadu w tej sprawie.

d48fl5e
d48fl5e

Zdaniem gazety Gazprom prowadzi negocjacje z innymi krajami dysponującymi surowcami energetycznymi, takimi jak Iran, Algieria, Nigeria czy Gwinea Równikowa, aby "przejąć kontrolę nad zasobami energetycznymi poza granicami Rosji" i "stać się jedynym dostawcą gazu do Europy".

Również w tym celu rosyjska firma podpisała "ważne porozumienia o współpracy energetycznej" z niektórymi krajami latynoamerykańskimi, jak Wenezuela, Boliwia i Brazylia.

Jeśli chodzi o Nigerię hiszpańskie służby specjalne potwierdzają, że Gazprom chce kontrolować projekt budowy gazociągu mającego połączyć ten kraj z Europą. Obecnie istnieje projekt budowy gazociągu transsaharyjskiego łączącego Nigerię z Nigrem i Algierią, zanim połączenie zostanie przedłużone do Europy.

Gazprom pełni kluczowa rolę w zaopatrywaniu Europy w gaz.

d48fl5e

Hiszpania nie jest praktycznie uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, ponieważ większość surowca napływa do niej z Afryki Północnej. Jednak Gazprom dostarcza do Hiszpanii związki siarki.

W listopadzie zaniepokojenie wzbudziła informacja, że Gazprom może być zainteresowany zakupem udziałów w hiszpańskiej firmie paliwowej Repsol. Na początku marca Gazprom podpisał umowę z firmą Gas Natural, która pozwala mu na zakup hiszpańskich elektrowni.

d48fl5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48fl5e