Trwa ładowanie...

Gazprom może w październiku podpisać umowy gazowe z Polską

Rosyjski koncern Gazprom może w październiku podpisać z Polską nowe porozumienia gazowe - poinformował w środę dziennikarzy wiceprezes koncernu Aleksandr Miedwiediew.
Share
Wydobycie gazu niekonwencjonalnego to zagrożenie dla rosyjskiego giganta Gazpromu.
Wydobycie gazu niekonwencjonalnego to zagrożenie dla rosyjskiego giganta Gazpromu.Źródło: PAP/EPA
d3ntkrh

Według Miedwiediewa w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy dwustronne w tej sprawie z udziałem obserwatorów z Komisji Europejskiej.

- Ostatnie rozmowy miały konstruktywny przebieg, wprowadziliśmy konkretne korekty do parafowanych porozumień, które nie zmieniają ich istoty. Jeśli polska strona zatwierdzi dokumenty, zostaną podpisane w październiku, co pozwoli Polsce otrzymywać gaz zgodnie z jej potrzebami - dodał Miedwiediew.

Zaznaczył, że stanowisko obu stron jest jednoznaczne i sprowadza się do tego, iż obowiązujące porozumienia międzyrządowe nie mogą podlegać rewizji. - Jako członek Unii Europejskiej Polska wzięła na siebie obowiązek dołożenia starań, by dostosować prawodawstwo do unijnego. Przyjęła przy tym jednak najbardziej radykalną wersję propozycji trzeciego pakietu energetycznego, który jeszcze nie wszedł w życie - dodał Miedwiediew.

Tzw. trzeci pakiet energetyczny dotyczy liberalizacji rynku gazu i energii elektrycznej w UE. Szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow mówił w połowie września, że jego regulacje "szkodzą inwestycjom rosyjskim w sektor energetyczny krajów Unii Europejskiej, a także utrudnią - i to poważnie - takie inwestycje w przyszłości.

d3ntkrh

Podziel się opinią

Share
d3ntkrh
d3ntkrh