Trwa ładowanie...
d2kasfk
18-01-2017 12:35

Gdańsk/ 290-tonowa kolumna dotarła do rafinerii Lotosu

Ważąca 290 ton kolumna, która jest największym i najcięższym aparatem na instalacjach Projektu EFRA, dotarła drogą morską z Rotterdamu do rafinerii Lotosu w Gdańsku. Projekt o wartości 2,3 mld zł ma umożliwić lepsze zagospodarowanie przerabianej ropy.

d2kasfk
d2kasfk

Projekt EFRA, którego realizacja ma się zakończyć w 2018 roku, przewiduje budowę kompleksu powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej; dzięki temu gdańska rafineria stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie.

W środę Grupa Lotos poinformowała, że kolumna na instalację HVDU (destylacji hydrowaksu) została już rozładowana ze statku. Jej przeładunek odbył się na terenie gdańskiej rafinerii, przy nabrzeżu przy Martwej Wiśle. Kolumna o długości prawie 48 metrów w ciągu godziny ma przerabiać 95 ton hydrowaksu. Instalacja HVDU będzie przetwarzać pozostałość z przerobu surowca (hydrowaks) powstającą na instalacji hydrokrakingu. Frakcje hydrowaksu po rozdestylowaniu będą kierowane do dalszego zagospodarowania. Ich głębszy przerób zwiększy efektywność pracy rafinerii oraz umożliwi dalszą poprawę jakości niektórych produktów, m.in. olejów bazowych.

Cytowany w komunikacie dyrektor Projektu EFRA w Grupie Lotos S.A. Grzegorz Błędowski poinformował, że plan budowy przewiduje, że od połowy stycznia do końca lutego zostaną dostarczone drogą morską do Gdańska i zamontowane wszystkie największe urządzenia w ramach Projektu EFRA. Pod koniec stycznia przewidziana jest dostawa pozostałych urządzeń (kolumny destylacyjnej i dwóch reaktorów instalacji opóźnionego koksowania - DCU).

Spółka poinformowała, że na placu budowy w gdańskiej rafinerii trwają finalne prace przy montażu kilku sekcji konstrukcji stalowej otaczającej reaktory koksowania. Zostaną one zamontowane razem z reaktorami w ramach tzw. operacji "heavy lift". Wysokość konstrukcji wraz z fundamentami przekroczy 100 metrów. Prace dźwigowo-montażowe zgodnie z planem mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu.

d2kasfk

Wiceprezes Zarządu, dyrektor ds. strategii i rozwoju Grupy Lotos S.A. Mateusz Aleksander Bonca podkreślił, że "realizacja Projektu EFRA jest obecnie dla spółki priorytetem ze względu na wielkość, opłacalność i nowe możliwości rozwoju". Projekt będący ogromnym technologicznym przedsięwzięciem jest częścią strategii Lotosu na lata 2017-2022.

Projekt EFRA przewiduje budowę kompleksu powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. Dzięki temu rafineria Lotosu w Gdańsku zyska innowacyjne technologie i wejdzie do grona najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie. Zakłada się, że po realizacji projektu rafineria będzie produkowała rocznie 900 tys. ton dodatkowych paliw i 300 tys. ton koksu.

Zgodnie z założeniami Projekt EFRA pozwoli podnieść realizowaną efektywnie marżę rafineryjną o ok. 2 USD na każdej baryłce przerobionej ropy. Faza realizacyjna Projektu została zainaugurowana w październiku 2015 roku. Najważniejsze obiekty, które złożą się na nowy ciąg technologiczny, to instalacje: Opóźnionego Koksowania (DCU), Produkcji Wodoru (HGU), Hydroodsiarczania Benzyny z Koksowania (CNHT), mycia LPG (LPGTU), logistyki i magazynowania koksu (CS-LF) oraz Destylacji Hydrowaxu (HVDU).

d2kasfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kasfk