ycipk-48jxme

GDDKiA: w marcu możliwa umowa na fragment Via Baltica

Za pięć miesięcy podpisanie umowy z wykonawcą, początek prac po wakacjach 2018 roku - takie są plany drogowców, dotyczące poszerzenia obwodnicy Szczuczyna (Podlaskie), czyli fragmentu trasy S61 Via Baltica. Chodzi o budowę tzw. drugiej jezdni tej obwodnicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
GDDKiA: w marcu możliwa umowa na fragment Via Baltica
(WP.PL, Fot: Sebastian Ogórek/Jan Kaliński/Wirtualna Polska)
ycipk-48jxme

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku zaprosiła 13 firm do przedstawienia konkretnych ofert cenowych na projekt i budowę tej inwestycji. Mają być złożone do 27 grudnia - poinformował w piątek rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski.

To drugi etap przetargu na realizację tej inwestycji; w pierwszym etapie, rozpoczętym w kwietniu 2016 roku, było o jedną firmę więcej, ale nie spełniła ona warunków postępowania.

Malinowski powiedział, że GDDKiA chce podpisać umowy z wykonawcą pod koniec marca 2017 r., by prace budowlane mogły ruszyć na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2018 r.

ycipk-48jxme

Tzw. druga jezdnia, oddanej do użytku rok temu obwodnicy Szczuczyna, będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj". Oznacza to, że wykonawca przygotuje projekt, zdobędzie wszystkie wymagane zezwolenia na blisko 6,6-km drogi z betonu cementowego. Pieniądze pochodzą z programu CEF - Connecting Europe Facility.

- Wraz z budową nowej jezdni (lewej) przeprowadzona zostanie konieczna przebudowa istniejącej jezdni prawej, która zostanie poszerzona o pas awaryjny - dodał Malinowski.

Droga S61 ma stanowić jedną z polskich części trasy Via Baltica, czyli połączenia krajów nadbałtyckich z południową Europą. W Ostrowi Mazowieckiej ma odbijać na północ w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk, do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam będzie się łączyć z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd do Rygi na Łotwie.

Gotowym fragmentem Via Baltica w Polsce jest obwodnica Augustowa, wkrótce ma być wydane pozwolenie na budowę obwodnicy Suwałk.

ycipk-48jxme

Kilka dni temu rząd poinformował, że skierowano do realizacji, liczący 91 km, odcinek od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna wraz z obwodnicą Łomży. Oznacza to, że GDDKiA będzie mogła ogłaszać przetargi także na te odcinki (mają być zrealizowane jako sześć zadań inwestycyjnych).

Według informacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa odcinek Ostrów-Szczuczyn ma powstać w latach 2018-2021. Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 3,5 mld zł. Pieniądze - jak podało PAP ministerstwo - mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego.
GDDKiA już zapowiedziała, że jeszcze w 2016 r. ruszą trzy przetargi, na odcinki od Łomży do Szczuczyna (Łomża Północ-Stawiski, Stawiski-Szczuczyn i obwodnica Łomży w ciągu drogi krajowej nr 61), a w końcu pierwszego kwartału 2017 r. będą ogłoszone przetargi na inwestycje od Ostrowi do Łomży.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-48jxme

ycipk-48jxme
ycipk-48jxme