Trwa ładowanie...
d479lec

Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami i gradem. Czym jest "Alert RCB"?

W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed burzami oraz gradem Sprawdź, co to jest "Alert RCB" oraz jak sprawdzić, gdzie jest burza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW przed burzami i gradem. "Alert RCB" - co to?
Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW przed burzami i gradem. "Alert RCB" - co to? (Pixabay.com)
d479lec

Gdzie jest burza? IMGW przed burzami i gradem

- Na dziś prognozowane są burze. Miejscami, szczególnie w rejonie od Małopolski Zachodniej po Polesie i Roztocze burze mogą przybrać gwałtowne formy z silnymi ulewami do 40 mm, gwałtownym wiatrem do 90 km/h (lokalnie 110 km/h) i opadami dużego gradu o średnicy do 5 cm - czytamy w poniedziałkowym komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie Instytutu dotyczy 9 województ - śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego (wszystkie wymienione 2 stopnia) oraz łódzkiego i wschodniej części woj. wielkopolskiego (oba 1 st.).

d479lec

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących zagrożenie zdrowia i życia oraz duże straty materialne. Zalecana jest szczególna ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zobacz: Grad to poważny problem dla upraw. Odpowiedzią jest działo antygradowe

- W szczególnie nasilonych zjawiskach nie można ostatecznie wykluczyć powstania trąby powietrznej - zauważają synoptycy Instytutu.

d479lec

Szczegółową prognozę "gdzie jest burza" znajdziemy w serwisie pogodowym IMGW-PIB pod adresem pogodynka.pl/prognozaburz.

Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia. Czym jest "Alert RCB"?

Do zadań Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) należy m.in. dokonywanie pełnej analizy zagrożeń, na podstawie danych uzyskiwanych ze wszystkich możliwych "ośrodków kryzysowych" funkcjonujących w ramach administracji publicznej oraz od partnerów międzynarodowych.

Centrum opracowuje również optymalne rozwiązania pojawiających się sytuacji kryzysowych, a także koordynowanie przepływu informacji o zagrożeniach.

d479lec

Czytaj także: Prognoza pogody. Sprawdziliśmy, ile właściwie to kosztuje

"Alert RCB" jest natomiast nowym SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Żeby go otrzymywać, nie trzeba instalować żadnej dodatkowej aplikacji czy programu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d479lec

d479lec
d479lec