Trwa ładowanie...
d14iz5o

Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami i gradem. Czym jest "Alert RCB"?

W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed burzami oraz gradem Sprawdź, co to jest "Alert RCB" oraz jak sprawdzić, gdzie jest burza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW przed burzami i gradem. "Alert RCB" - co to?
Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW przed burzami i gradem. "Alert RCB" - co to? (Pixabay.com)
d14iz5o

Gdzie jest burza? IMGW przed burzami i gradem

- Na dziś prognozowane są burze. Miejscami, szczególnie w rejonie od Małopolski Zachodniej po Polesie i Roztocze burze mogą przybrać gwałtowne formy z silnymi ulewami do 40 mm, gwałtownym wiatrem do 90 km/h (lokalnie 110 km/h) i opadami dużego gradu o średnicy do 5 cm - czytamy w poniedziałkowym komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie Instytutu dotyczy 9 województ - śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego (wszystkie wymienione 2 stopnia) oraz łódzkiego i wschodniej części woj. wielkopolskiego (oba 1 st.).

d14iz5o

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących zagrożenie zdrowia i życia oraz duże straty materialne. Zalecana jest szczególna ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zobacz: Grad to poważny problem dla upraw. Odpowiedzią jest działo antygradowe

- W szczególnie nasilonych zjawiskach nie można ostatecznie wykluczyć powstania trąby powietrznej - zauważają synoptycy Instytutu.

d14iz5o

Szczegółową prognozę "gdzie jest burza" znajdziemy w serwisie pogodowym IMGW-PIB pod adresem pogodynka.pl/prognozaburz.

Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia. Czym jest "Alert RCB"?

Do zadań Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) należy m.in. dokonywanie pełnej analizy zagrożeń, na podstawie danych uzyskiwanych ze wszystkich możliwych "ośrodków kryzysowych" funkcjonujących w ramach administracji publicznej oraz od partnerów międzynarodowych.

Centrum opracowuje również optymalne rozwiązania pojawiających się sytuacji kryzysowych, a także koordynowanie przepływu informacji o zagrożeniach.

Czytaj także: Prognoza pogody. Sprawdziliśmy, ile właściwie to kosztuje

"Alert RCB" jest natomiast nowym SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Żeby go otrzymywać, nie trzeba instalować żadnej dodatkowej aplikacji czy programu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14iz5o

Podziel się opinią

Share
d14iz5o
d14iz5o