Trwa ładowanie...

Gdzie są kleszcze? Niedługo sprawdzimy to w specjalnej aplikacji

Walka z kleszczami ma być łatwiejsza dzięki nowej europejskiej aplikacji do monitorowania występowania kleszczy. W jej ramach ma powstać także specjalna mapa, na której sprawdzimy, czy np. w kraju, do którego jedziemy na wakacje, pojawia się dany gatunek.

Powstanie aplikacja, która pokaże, gdzie są kleszczePowstanie aplikacja, która pokaże, gdzie są kleszczeŹródło: Adobe Stock, fot: kimly
d2a32u0
d2a32u0

Podobna aplikacja działa już w Szwajcarii (pod nazwą Zecke, czyli kleszcz) i cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Biznes mówi: Złoty interes

Aplikacja do monitorowania kleszczy za kilka miesięcy

Nad wdrożeniem aplikacji do monitorowania kleszczy pracują naukowcy w ramach unijnego projektu "PRAGMATICK COST". Wśród badaczy jest dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

d2a32u0

Projekt ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, promowanie szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, a także identyfikacja czynników ryzyka obecności kleszczy i patogenów przenoszonych przez nie oraz porównanie sytuacji epidemiologicznej w różnych miastach i krajach.

Efektem pracy naukowców będzie ogólnodostępna aplikacja, przy pomocy której mieszkańcy państw europejskiech będą mogli wysyłać zebrane przez siebie informacje np. zdjęcie kleszcza, miejsce obserwacji czy ewentualne objawy chorobowe po ugryzieniu.

- Te informacje będą przez naukowców zbierane, weryfikowane i analizowane. Dzięki nim m.in. powstanie mapa występowania danego gatunku kleszcza w poszczególnych regionach, więc przed wyjazdem na wakacje do jakiegoś kraju będziemy mogli sprawdzić, czy występuje tam dużo kleszczy - tłumaczy dr inż. Wierzbicka.

W aplikacji pojawią się także informacje na temat chorób przenoszonych przez kleszcze, ich profilaktyki i diagnostyki. Użytkownicy będą mieli dostęp do praktycznych porad, np. jak wyciągnąć kleszcza, gdy wbije się w nasze ciało. Aplikacja ma być dostępna w ciągu najbliższych miesięcy.

d2a32u0

Strach przed kleszczami. Rośnie liczba przypadków boreliozy

W Polsce, zwłaszcza wśród rodziców małych dzieci, zauważa się czasem strach przed wyjściem np. do lasu, ponieważ można tam złapać kleszcza. Anna Wierzbicka, która od lat popularyzuje wiedzę o kleszczach i chorobach przez nie przenoszonych, uważa, że jest to związane z tym, że nauka wciąż poznaje te choroby, a w naszym kraju jest to wciąż temat względnie świeży.

W krajach Europy Zachodniej temat chorób odkleszczowych jest obecny w przestrzeni publicznej od lat, dlatego też wśród tamtejszych społeczeństw widać świadomość możliwych zagrożeń, ale nie ma takiego panicznego strachu, który u nas się jeszcze obserwuje. Myślę jednak, że z czasem, gdy oswoimy się z tym tematem, również i u nas to podejście się zmieni - przyznała zoolożka.

Tymczasem w Polsce rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy, czyli choroby wywoływanej przez kleszcze. Od początku roku potwierdzono w Polsce 9134 przypadki boreliozy, a także 159 kleszczowego zapalenia mózgu. Eksperci alarmują, że to więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2a32u0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a32u0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj