Trwa ładowanie...

Gigantyczne kolejki ciężarówek na przejściach granicznych. Dwie doby stania

Ponad dwie doby muszą stać w kolejce kierowcy ciężarówek oczekujący na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach (Podlaskie) - wynika z danych KAS. W Koroszczynie kolejka ciężarówek przed polsko-biłoruskim przejściem granicznym mierzy czterdzieści kilometrów. Od soboty uczestnicy protestu przeciwko handlowaniu UE z Rosją i Białorusią blokują ruch tirów.

Na przejściu granicznym w Koroszczynie nadal trwa protest przeciwko handlowaniu UE z Rosją i Białorusią Na przejściu granicznym w Koroszczynie nadal trwa protest przeciwko handlowaniu UE z Rosją i Białorusią Źródło: East News, fot: FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS
d2nonhn

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej kom. Barbara Salczyńska-Pyrchla przekazała, że na przejściu granicznym w Koroszczynie nadal trwa protest.

- Przepuszczane są tylko samochody ciężarowe ze zwierzętami – poinformowała. Dodała, że policja utworzyła strefę buforową oddzielającą protestujących od pojazdów ciężarowych.

Namawiają kierowców tirów do zawrócenia

Policjantka zapewniła, że funkcjonariusze są na miejscu i czuwają nad bezpieczeństwem uczestników protestu, kierowców tirów, osób postronnych oraz dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i drożność na drogach krajowych nr 2 i 68.

d2nonhn

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Propaganda Putina. "Reżim próbuje do końca wyprać mózg Rosjanom"

GDDKiA poinformowała, że dla pojazdów osobowych wyznaczono objazd w kierunku Terespola drogami lokalnymi.

Jedna z protestujących Natalia Panchenko powiedziała że w poniedziałek rano w proteście uczestniczyło ponad 100 osób. - Aktywistów jest mniej niż w weekend, ale nadal dużo – dodała.

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie trwa od soboty protest przeciwko handlowaniu UE z Rosją i Białorusią. Uczestnicy namawiają kierowców tirów do zawrócenia znad granicy.

d2nonhn

Z kolei w Bobrownikach w kolejce, która ma ponad 20 km długości, stoi 976 ciężarówek. W czasie 12-godzinnej nocnej zmiany odprawiono blisko dwieście tirów wyjeżdżających na Wschód - poinformowała w poniedziałek rano podlaska KAS.

Mniej więcej od tygodnia w Bobrownikach jest odprawianych na każdej zmianie mniej aut, niż zwykle. Normą dla tego przejścia jest bowiem między 250 a 300 ciężarówek podczas jednej zmiany.

Szczegółowe kontrole na granicy

Mniejsza liczba odprawianych podczas zmiany aut wynika z tego, że odprawy trwają dłużej. W związku z sankcjami gospodarczymi UE i zakazem transportu do Rosji niektórych towarów, po agresji tego kraju na Ukrainę, służby celne nie tylko sprawdzają dokumenty, ale także fizycznie kontrolują ciężarówki wyjeżdżające na wschód i sprawdzają, czy faktycznie znajduje się tam deklarowany w dokumentach towar. Są do tego także wykorzystywane skanery rtg.

Od ponad czterech miesięcy Bobrowniki są jedynym w województwie podlaskim drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią. 9 listopada 2021 r., z powodu trudnej sytuacji przygranicznej związanej z kryzysem migracyjnym, zawieszono do odwołania ruch graniczny w obu kierunkach na sąsiednim przejściu w Kuźnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nonhn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2nonhn