Muller: Polska gotowa odciąć dostawy. Kwestię TIR‑ów postawimy na szczycie UE

- Jesteśmy gotowi na to, aby odciąć dostawy różnego rodzaju, ale to jest kompetencja wyłączna UE - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller pytany o kwestię TIR-ów jadących przez Polskę na Białoruś. - Postawimy to na szczycie Rady Europejskiej - zapowiedział. Polska domaga się także embarga na rosyjski gaz, ropę oraz węgiel.

Według rzecznika rządu nie ma sensu sensu blokowania transportu bez udziału Brukseli, gdyż TIR-y "pojadą wtedy na Litwę, na Łotwę".
Według rzecznika rządu nie ma sensu sensu blokowania transportu bez udziału Brukseli, gdyż TIR-y "pojadą wtedy na Litwę, na Łotwę".
Źródło zdjęć: © East News | FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS
oprac. KKG

21.03.2022 | aktual.: 21.03.2022 09:32

W najbliższy czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się unijny szczyt. Müller był pytany w Polsat News o kwestię przejazdów przez Polskę TIR-ów jadących na Białoruś i czy Polska nie mogłaby zablokować tych transportów bez udziału Brukseli.

Blokada portów i granicy, embargo na gaz i ropę

Według rzecznika rządu nie byłoby sensu podejmowania takiej decyzji bez Brukseli, gdyż TIR-y "pojadą wtedy na Litwę, na Łotwę". - W związku z tym, to nie jest rozwiązanie problemu - zaznaczył. - My wolimy je rzetelnie weryfikować. Te TIR-y są bardzo drobiazgowo weryfikowane - dodał Müller.

- Jesteśmy gotowi na to, żeby odciąć dostawy różnego rodzaju, ale to jest kompetencja wyłączna UE. Te osoby, które dzisiaj mówią o tym, żeby z dnia na dzień to zrobić samodzielnie, narażają nas na to, że te transporty pójdą w innym miejscu i to będzie nieefektywne, po drugie (narażają) na różnego rodzaju reperkusje prawne dla strony polskiej - powiedział.

- Polska domaga się tego od UE, ale to jest decyzja niestety wyłączna całej wspólnoty europejskiej. Postawimy to na szczycie Rady Europejskiej, podobnie jak porty i wiele innych rzeczy - zapewnił rzecznik rządu.

Müller dopytywany jakich jeszcze sankcji domaga się Polska, wymienił embargo na rosyjski gaz, ropę oraz węgiel.

Przed kilkoma dniami premier Mateusz Morawiecki mówił, że Polska namawia europejskich partnerów do wprowadzenia dalszych ograniczeń w handlu wobec Rosji i czeka na głos KE. Podkreślał również, że każdy TIR na granicy polsko-białoruskiej jest sprawdzany, czy nie przewozi materiałów o charakterze tzw. podwójnego przeznaczenia, czyli mogących być używanymi w celach militarnych.

Protest i kolejka na granicy

37 godzin wynosi w niedzielę wieczorem czas oczekiwania na odprawę tirów do przejścia granicznego z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie). Obecnie około 1100 pojazdów czeka na wyjazd z Polski – poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Od soboty rano przed przejściem granicznym z Białorusią w Koroszczynie trwa protest przeciw transportowi towarów do Rosji i Białorusi, podczas którego grupa osób blokuje drogę dojazdową do terminala.

Jak przekazał rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś, na wyjeździe z kraju funkcjonariusze w ciągu dziennej zmiany odprawili 21 pojazdów ciężarowych. - W kolejce znajduje się około 1100 samochodów, szacunkowy czas oczekiwania wynosi 37 godzin – zaznaczył Deruś. W niedzielę rano były to 32 godziny.

Natomiast na wjeździe do Polski w czasie ostatniej zmiany odprawiono 286 ciężarówek. - Według danych strony białoruskiej na wjeździe do Polski oczekuje ok. 540 pojazdów, tj. 23 godziny oczekiwania - dodał rzecznik.

Jak przekazała w niedzielę rano GDDKiA, w związku z protestem w Koroszczynie droga przez przejściem granicznym jest zablokowana do odwołania. - Policja zabezpiecza miejsce zdarzenia oraz utworzyła strefę buforową oddzielającą protestujących od samochodów ciężarowych oczekujących w kolejce - podano w komunikacie.

W związku z kryzysem migracyjnym 9 listopada ub.r. zostało zamknięte do odwołania przejście graniczne w Kuźnicy na Podlasiu. Kierowcy ciężarówek kierowani są na towarowe przejścia graniczne w Koroszczynie lub w Bobrownikach na Podlasiu. Z kolei ruch pojazdów osobowych i autokarów na granicy polsko-białoruskiej w woj. lubelskim odbywa się przez drogowe przejście graniczne w Terespolu.

Wybrane dla Ciebie