Glapiński padł ofiarą deepfake’a. Podrobili głos prezesa
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński padł ofiarą kradzieży wizerunku. Na Instagramie pojawiają się reklamy z jego spreparowanym głosem, zachęcające do kliknięcia w link. W reklamach obiecywane są wysokie zarobki.
W ostatnich dniach na Instagramie pojawiły się reklamy, w których Adam Glapiński, posługując się przekonującym i dobrze skonstruowanym głosem, namawia do kliknięcia w link.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera
Link ten obiecuje użytkownikom możliwość zarabiania 4 tys. zł dziennie. Aby zwiększyć wiarygodność oszustwa, w filmie wykorzystano pozycję Glapińskiego w Narodowym Banku Polskim, co dodatkowo wprowadza ludzi w błąd. O sytuacji poinformował Maciej Kuchno, redaktor naczelny autoGALERIA.pl, na swoim profilu Lindedin.
"I tak oto po social mediach należących do Meta może spokojnie hulać scamerska kampania, na którą niemal na pewno ktoś się nadzieje" - napisał Maciej Kuchno na Linkedin.
Brzoska reaguje na fake newsy ws. żony
W ostatnim czasie na Facebooku oraz innych kanałach społecznościowych pojawiły się także fake newsy, które wskazywały, że znana prezenterka Omena Mensah nie żyje, bądź została pobita przez męża założyciela InPostu Rafała Brzoskę - informował serwis money.pl.
Omenaa Mensah udostępniła wpis na LinkedIn, w którym zdementowała wszystkie fake newsy. Jej wpisy poparł swoim komentarze również Brzoska, który zapowiedział, że rozprawi się z twórcami fałszywych informacji i czerpią z tych przestępstw korzyści finansowe.
- Mamy narzędzia, mamy możliwości, tylko na miłość boską wreszcie ktoś odważnie musi o tym powiedzieć - mówi Rafał Brzoska w rozmowie z money.pl. Biznesmen ma dość fałszywych reklam na temat swój i rodziny.