Trwa ładowanie...

Gminy zadłużone na 58 miliardów zł. Jedna z nich to bankrut do likwidacji

Nie ma gminy w Polsce, która na mieszkańca miałaby większe zadłużenie niż Ostrowice. Dług na osobę tam to 18,6 tys. zł. Tylko 79 gmin nie ma żadnych zobowiązań.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Gminy zadłużone na 58 miliardów zł. Jedna z nich to bankrut do likwidacjiŹródło: East News, fot: MARIAN SADKOWSKI/REPORTER
dz5eron

Dane na temat zadłużenia gmin na koniec zeszłego roku ujawniło Ministerstwo Finansów. Według resortu najbardziej zadłużone gminy w Polsce to kolejno Warszawa, Łódź i Wrocław. Stolica zajęła niechlubne pierwsze miejsce z kwotą należności na poziomie 5 mld 126 mln zł.

Z kolei gminy z największym długiem przypadającym na jednego mieszkańca to Ostrowice, Rewal i Byczyna – wszystkie z województwa zachodniopomorskiego. Zobowiązania w nich przekroczyły 10 tys. zł per capita. Zadłużenie Ostrowic wynosi obecnie 46,9 mln zł. To efekt kredytów, zaciąganych m.in. w parabankach. Nie skończyło się to najlepiej. W 2014 r. ówczesny wojewoda zachodniopomorski wszczął proces likwidacji gminy i do 2019 r. ma ona przestać istnieć.

Optymistycznie nastraja fakt, że wzrost zadłużania gmin wyhamował. Po wejściu Polski do UE i przejęciu głównego ciężaru inwestycji publicznych między 2006 r. i 2014 r. całkowite zadłużenie gmin wzrosło niemal trzykrotnie - do poziomu 58 mld 883 mln zł. W kolejnych latach, które przypadły na uruchamianie nowej perspektywy unijnej, zadłużenie uległo stopniowemu obniżeniu. W 2015 r. należności gmin wyniosły 58 mld 639 mln zł, a rok później - 56 mld 685 mln. Jak podaje resort finansów, całkowity dług samorządów na koniec 2017 r. wynosił 57 mld 205 mln zł.

Gmina odcięta od świata. Morawiecki obiecuje pomoc

Istnieją rozwiązania zabezpieczające jednostki samorządu terytorialnego przed utratą płynności i nadmiernym zadłużeniem. Wśród nich jest projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Ma on wyeliminować możliwości obchodzenia wskaźnika zadłużenia za pośrednictwem parabanków, niestandardowych instrumentów finansowych, ułowów sprzedaży, w których cena jest płatna w ratach czy umów leasingu.

dz5eron

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

oprac. Marta Nowakowicz, oprac. Hubert Orzechowski

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dz5eron
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz5eron