Trwa ładowanie...
d2x4sx7

Gordon Brown chce głębokiej reformy systemu finansowego

Premier Gordon Brown powiedział na spotkaniu z bankierami i inwestorami londyńskiego City, że następstwem realizacji rządowego planu rekapitalizacji czołowych brytyjskich banków musi być głęboka reforma systemu finansowego.
Share
d2x4sx7

W poniedziałek ujawniono szczegóły planu rekapitalizacji trzech dużych brytyjskich grup bankowych na łączną sumę 37 mld funtów szterlingów. Brytyjski skarb państwa będzie gwarantem nowej emisji akcji i przejmie je jako tzw. preferencyjny akcjonariusz.

_ Nie może to być zwyczajny krótkookresowy plan ratunkowy, mający na celu usunięcie pęknięć z pola widzenia _ - oświadczył Brown w poniedziałek przed południem.

_ Jeśli problemy doświadczane obecnie mają nie wrócić w przyszłości, to skuteczne będzie tylko radykalne podejście, ustosunkowujące się do źródeł problemów _ - dodał.

d2x4sx7

Działania ministrów swego rządu w odpowiedzi na perturbacje na finansowym rynku nazwał "bezprecedensowymi, ale niezbędnymi". _ _W nadzwyczajnych czasach, w których rynki finansowe przestają funkcjonować, rząd nie może pozostawić obywateli samym sobie, by na własną rękę borykali się ze skutkami kryzysu - podkreślił.

Skarb państwa przejmuje udziały wycenione na 20 mld funtów szterlingów w banku RBS (Royal Bank of Scotland) oraz udziały na 17 mld funtów szterlingów w bankach Lloyds TSB i HBOS (Halifax Bank of Scotland) z chwilą ich połączenia. Inny bank - Barclays - chce dokapitalizować się na sumę 6,5 mld funtów szterlingów u swoich udziałowców, ale bez udziału skarbu państwa.

Brown zapewnił, że rząd nie ma zamiaru stać się "permanentnym inwestorem" w sektorze bankowym. Skarb państwa pozbędzie się udziałów w uporządkowany sposób, gdy pozwoli na to sytuacja na rynku.

Mówiąc o warunkach rekapitalizacji banków, Brown zwrócił uwagę na nowy system płac w ich zarządach. Chodzi o to, że dotychczas wysokie zarobki w tych gremiach kłuły w oczy opinię publiczną, obciążającą kierownictwa banków za obecny kryzys.

Rząd już wcześniej przejął pełną lub częściową kontrolę nad dwoma bankami hipotecznymi Northern Rock i Bradford & Bingley.

d2x4sx7

Podziel się opinią

Share
d2x4sx7
d2x4sx7