Górnicza spółka Węglokoks Kraj zakończyła 2015 r. dodatnim wynikiem
Spółka Węglokoks Kraj, która w ub. roku przejęła od Kompanii Węglowej dwie kopalnie, zamknęła miniony rok na plusie - wynika ze wstępnych, szacunkowych danych firmy.
05.01.2016 13:45
Kopalnie, które od momentu włączenia do grupy Węglokoksu wydobyły łącznie ponad 1,3 mln ton węgla, zostały formalnie połączone w jeden podmiot.
Chodzi o kopalnie Piekary w Piekarach Śląskich i Bobrek w Bytomiu. Obecnie jest to jeden zakład - tzw. kopalnia dwuruchowa. Węglokoks chce w tym roku zainwestować w kopalnię. Jedną z jej specjalności ma być paczkowany węgiel dla indywidualnych odbiorców, tzw. ekogroszek, stosowany do ogrzewania domów czy jednostek komunalnych, a także tzw. grube i średnie rodzaje węgla, dla odbiorców przemysłowych i indywidualnych.
"Spółka zakończy 2015 r. na plusie. Konkretny wynik będziemy mogli poznać dopiero po sporządzeniu bilansu przez służby księgowe i zatwierdzeniu go przez biegłego" - poinformował prezes spółki Węglokoks Kraj Krystian Kozakowski.
W Kompanii Węglowej, która w maju zeszłego roku zbyła obie kopalnie na rzecz Węglokoksu, zakłady te przynosiły straty; łącznie było to kilkaset milionów zł w ciągu kilku ostatnich lat. Kopalnia Bobrek była wówczas częścią kopalni Bobrek-Centrum, Piekary były odrębnym zakładem.
W końcu grudnia ubiegłego roku zarząd spółki Węglokoks Kraj przyjął plan techniczno-ekonomiczny na 2016 r. Niebawem dokument zostanie przekazany do zatwierdzenia radzie nadzorczej spółki.
Plan zakłada wzrost produkcji i sprzedaży węgla przy nieznacznym spadku jednostkowych kosztów produkcji. Przewiduje też znaczący wzrost nakładów inwestycyjnych w bytomsko-piekarskiej kopalni; według wcześniejszych informacji w kolejnych kilku latach możliwe są tam inwestycje rzędu nawet stu milionów złotych rocznie. Oficjalne kwoty zostaną podane po zatwierdzeniu planu przez radę nadzorczą.
Przedstawiciele spółki spodziewają się, że 2016 rok będzie równie trudny dla firm sektora węgla kamiennego jak rok miniony, kiedy polskie górnictwo przyniosło blisko 1,7 mld zł straty netto (według danych na koniec września 2015).
"Mimo wszystko jesteśmy przygotowani na różne scenariusze, nawet te najgorsze. Udowodniliśmy bowiem, że nawet w niezwykle trudnych warunkach rynkowych można prowadzić efektywną działalność" - ocenił prezes.
Węglokoks Kraj należy do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu. Jest producentem węgla energetycznego o wysokich parametrach jakościowych, szczególnie poszukiwanego przez odbiorców przemysłowych innych niż energetyka zawodowa (ciepłownie, cukrownie, cementownie itp.) oraz odbiorców indywidualnych.