Trwa ładowanie...
d282abo
d282abo

Gorzów Wlkp./ Miasto dopięło finansowanie programu "Kawka" dot. redukcji emisji pyłów w śródmieściu

Ponad 63 mln zł będzie kosztowała inwestycja ciepłownicza w śródmieściu Gorzowa Wlkp. realizowana w ramach programu "Kawka". Przedsięwzięcie polega na budowie sieci ciepłowniczej i przyłączenie do niej kamienic tej części miasta.
Share
d282abo

Obecnie budynki te w większości są ogrzewane przy użyciu pieców węglowych lub zasilanych innymi paliwami, co powoduje tzw. niską emisję pyłów, a tym samym negatywnie wpływa na jakość powietrza w tym rejonie miasta.

Dyrektor Gabinetu Prezydenta Gorzowa Wlkp. Anna Zaleska poinformowała w poniedziałek, że pod koniec minionego tygodnia w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze podpisano umowę dotacji i umowę pożyczki na dofinansowanie tego zadania.

Zaleska wyjaśniła, że umowy określają warunki finansowania i rozliczania projektu oraz monitoringu efektu ekologicznego, jaki ma przynieść inwestycja.

d282abo

Program pilotażowy "Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii - Kawka" jest realizowany także w innych polskich miastach, gdzie notowane są przekroczenia parametrów dotyczących obecności pyłów w powietrzu. To jest warunkiem otrzymania pomocy z tego źródła. Realizację programu koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W przypadku Gorzowa Wlkp. łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 63 mln zł. 6,5 mln to wkład, natomiast 9 mln zł pożyczki miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jego partner w projekcie - Elektrociepłownia Gorzów w funduszu zaciągnęła pożyczkę w wysokości 19 mln zł. Ponadto projekt uzyskał dotację w wysokości 29 mln zł udzieloną przez Fundusz.

Realizacja projektu nazywanego przez urzędników "Kawka" rozpoczęła się w styczniu br. To wspólne przedsięwzięcie miasta i Elektrociepłowni Gorzów Wlkp. należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Celem inwestycji jest poprawa jakości powietrza poprzez zmianę sposobu ogrzewania kamienic w śródmieściu - w obrębie tzw. Nowego Miasta.

d282abo

Do budynków w obrębie ulic Łokietka, Chrobrego, Drzymały, Wyszyńskiego, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich, w których mieszkańcy ogrzewają lokale piecami węglowymi lub innymi źródłami ciepła, doprowadzona zostanie sieć ciepłownicza z gorzowskiej elektrociepłowni. Prace związane z jej budową leżą po stronie elektrociepłowni.

Ze strony miasta projekt koordynuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, którego rola jest projektowanie przyłączy, likwidacja kotłowni i pieców węglowych oraz przygotowanie węzłów ciepłowniczych i instalacji wewnątrz budynków.

Z szacunków miasta wynika, że z tego kwartału miasta "zniknie" ok. trzech tys. pieców węglowych. Efektem projektu będzie więc wyeliminowanie emisji z nich szkodliwych pyłów, a przez to znacząca poprawa jakości powietrza w śródmieściu. Ponadto - wg urzędników - podniesie komfort mieszkańców kamienic, którzy będą mieli stały dostęp do ogrzewania i ciepłej wody.

"Ta zmiana podniesie standard mieszkań, a także pomoże w utrzymaniu w dobrym stanie technicznym zabytkowej substancji mieszkaniowej. Nowy sposób ogrzewania budynków będzie miał korzystny wpływ na ich ochronę przed wilgocią oraz wyeliminuje koszty konserwacji i naprawy systemów kominowych" - powiedziała Zaleska.

Ciepło do ogrzewania tej części miasta będzie pochodzić m.in. z nowego bloku parowo-gazowego, który od lipca br. powstaje w Elektrociepłowni Gorzów.

W Gorzowie Wlkp. realizacja projektu "Kawka" ma zakończyć się w 2017 r. Do tego czasu budynki będą sukcesywnie podłączane do sieci, pierwsze z nich będą miały centralne ogrzewanie przed przyszłorocznym sezonem grzewczym.

d282abo

Podziel się opinią

Share
d282abo
d282abo