Gotówkę można także wypłacać w sklepach

Nie musisz szukać bankomatu, by zaopatrzyć się w gotówkę. Wypłaty drobnych kwot na kartę oferuje już 9,6 tys. punktów, w tym ponad 1,5 tys. sklepów spożywczych, kilkaset stacji benzynowych, a nawet 500 restauracji. Jest to możliwe dzięki usłudze cashback.

Pobranie pieniędzy w trakcie dokonywania transakcji bezgotówkowej z użyciem karty Maestro udostępnił właśnie swoim klientom Bank BPH. Natomiast na karty Visa umożliwiło dokonywanie wypłat Towarzystwo Finansowe SKOK.

_ Usługa pozwala szybko i wygodnie zaopatrzyć się w gotówkę w kasie sklepu czy stacji benzynowej, bez potrzeby korzystania z bankomatu _ - tłumaczy Małgorzata Dłubak, rzecznik Banku BPH. Wystarczy, że podczas robienia zakupów w punktach oznaczonych logo cashback klient poprosi o wypłatę konkretnej sumy. W ten sposób mogą pobierać pieniądze osoby posługujące się debetowymi kartami Maestro oraz debetowymi visami i visami electron.

|

Obraz
Obraz

W sumie usługę wprowadziło już 11 instytucji finansowych. Oprócz BPH i TF SKOK również PKO BP, mBank, MultiBank (oba z grupy BRE), BZ WBK, Volkswagen Bank direct, Citi Handlowy (dla kart Visa Business), Lukas Bank oraz Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone z nim banki spółdzielcze. Taką możliwość mają także posiadacze kart Maestro i Visa wydanych przez ING Bank Śląski. W sumie z usługi cashback w naszym kraju może korzystać ponad 8 mln użytkowników debetowych kart Visa i Visa Business oraz Visa Electron i Visa Business Electron, w tym około 1,5 mln klientów ING korzystających zarówno z kart Visa, jak i Maestro. Natomiast do końca 2009 r. do tego grona dołączy 700
tys. posiadaczy kart TF SKOK.

Klienci tych instytucji finansowych mają dostęp do pieniędzy ze swojego konta bankowego podczas płacenia rachunku w jednym z ponad 6,6 tys. (Visa) i 3 tys. (MasterCard) supermarketów, stacji benzynowych, hoteli, restauracji i innych punktów usługowo-handlowych w Polsce. Ich liczba stale i szybko rośnie.

Jednorazowo można wypłacić do 200 zł. Wystarczy podać sprzedawcy kartę płatniczą i powiadomić go o sumie, którą chcemy pobrać z konta. Zostanie ona doliczona do rachunku i wypłacona od razu do ręki. Dyspozycja wypłaty powinna zostać potwierdzona przez wpisanie numeru PIN lub przez podpis na paragonie. Liczba wypłat dziennych jest nieograniczona. Pod warunkiem jednak, że klient nie ma żadnych ustalonych limitów wypłat na swojej karcie.

Warto upewnić się w placówce swojego banku, czy za korzystanie z tej formy wypłaty gotówki nie pobiera prowizji. Korzystanie z cashback na razie jest bezpłatne w większości instytucji finansowych, ale niektóre już pobierają lub mają zamiar wprowadzić prowizję - np. Citi Handlowy od każdej transakcji inkasuje 1,5 zł, a Volkswagen Bank i Lukas Bank po 50 groszy.

Cashback to rozwiązanie wygodne, choć ma pewien minus. Nie przyda się osobom wybierającym się za granicę. Usługa jest dostępna dla użytkowników kart wydanych w danym kraju tylko na terenie tego państwa. To samo ograniczenie dotyczy obcokrajowców przebywających w Polsce.

Usługa cashback została wprowadzona na świecie w latach 80. ubiegłego wieku. Obecnie może z niej korzystać ponad 100 mln osób. W Polsce cashback rozwija się od 2006 r.

Jak wypłacać pieniądze w sklepach i na stacjach

Korzystanie z usługi cashback jest bardzo proste. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka drobiazgów:

  1. Jeszcze nie każdy bank, który wydaje karty debetowe Maestro lub Visa, pozwala swoim klientom dokonywać na nie wypłat w kasach sklepów i punktów handlowo-usługowych. Upewnij się w oddziale, czy i ty możesz korzystać z tej usługi.
  1. Jeśli twój bank udostępnia usługę, to sprawdź, czy za wypłaty pobierana będzie prowizja. Większość instytucji jej nie ma, ale już niektóre wprowadziły opłaty za korzystanie z cashback.
  1. Wypłat można dokonać wyłącznie w kasach, które obrendowane są znakiem cashback. Oznacza to, że np. nie w każdej kasie w hipermarkecie, który oferuje usługę, można pobrać pieniądze.
  1. Wypłaty w kasie można dokonać tylko wówczas, gdy równocześnie płacisz za zakupy lub usługę. Nie można przyjść do sklepu tylko po gotówkę. Chęć skorzystania z usługi trzeba zgłosić np. kasjerce czy kelnerowi.
  1. Wypłata gotówki, tak samo jak płatność kartą za zakupy, musi być potwierdzona kodem PIN lub podpisem klienta na paragonie.
  1. Każda wypłata pomniejsza limit środków na koncie.

Marta Sarnacka
POLSKA Gazeta Opolska

visapieniądzecashback

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)