GPW na jałowym biegu.
Drobne rysy na pozornym monolicie jakim jest trwająca hossa, które pojawiły się już w trakcie wczorajszej sesji w USA, znalazły potwierdzenie w Azji, gdzie w nocy indeksy zgodnie spadły.
Drobne rysy na pozornym monolicie jakim jest trwająca hossa, które pojawiły się już w trakcie wczorajszej sesji w USA, znalazły potwierdzenie w Azji, gdzie w nocy indeksy zgodnie spadły.
Początek sesji w Europie były zdeterminowany tym faktem, a GPW nie stała się wyjątkiem. WIG20 otworzył się na 0.5% minusie i wszedł w uciążliwą konsolidację z bardzo zmniejszoną aktywnością handlujących. Było jasne, że w takich okolicznościach byki nie zaatakują, aż do kolejnych danych z USA, a sentyment na rynku nadal jest na tyle dobry, aby powstrzymać się od agresywniejszych akcji sprzedażowych. Do indeksu największych spółek dostosował się szeroki rynek i w pierwszej fazie sesji nie byliśmy świadkami ani spektakularnych zwyżek, ani spadków. Pomimo małej aktywności byki jednak spróbowały zwyczajowo ruszyć do góry, ale wypowiedź szefa EBC, J.C. Tricheta, na temat trudnej sytuacji greckich banków osłabiła euro oraz schłodziła zapędy kupujących. Po publikacji bardzo dobrych wyników Bank Of America byki dostały kolejną szansę, którą wykorzystały błyskawicznie wyprowadzając indeksy na zieloną stronę rynku. Jak się okazało, był to łabędzi śpiew kupujących i mimo lepszych danych z USA indeksy na większości giełd
zaczęły się obsuwać, a gorszy odczyt indeksu Michigan „ustawił” pierwszą fazę sesji w Nowym Yorku. WIG20 zakończył sesję na poziomie 2594.83 pkt. co oznacza spadek o 0.24%. Obroty były co najmniej przyzwoite (1.4 mld zł), co trochę zaskakuje, zważywszy na spokojny charakter sesji. Szerokość rynku potwierdza negatywny sentyment, ponieważ tylko 110 spółek wzrosło wobec 214 spadków.
Na tle spółek z WIG20 tym razem błysnęło PBG, a wzrost o 3.64% zdecydowanie odbiega in plus od zachowania pozostałych blue chipów. Poza PBG ponad procent wzrósł tylko kurs TVN. Na przeciwległym biegunie rynku kilka spółek przeceniło się o ponad 2%, co ostatnio zdarzało się dosyć rzadko. Największy spadek zanotowała Agora (-2.92%). Indeksy szerokiego rynku obniżyły swoją wartość o ponad 0.6%, a więc zachowały się wyraźnie gorzej od WIG20, co zwykle nie jest zbyt dobrym prognostykiem dla GPW. Dzisiejsza sesja nie miała swojego bohatera, a jedyny wzrost przekraczający 10% zanotował Sanwil (+25%), przy obrotach 15.4 tys. zł. Wśród spadkowiczów zdecydowanie wyróżnił się Elkop, którego akcjonariusze musieli dzisiaj przeżyć spadek wartości akcji, aż o 34%. Warto także przyjrzeć się rynkowi pod kątem obrotów - tutaj zwraca uwagę bardzo intensywny handel akcjami Kolastyny (45.2 mln zł) i PDA Boryszewa (26.5 mln zł), które wyprzedziły pod tym względem wiele walorów z WIG 20.
Słabsza sesja kończy kolejny wzrostowy tydzień. Dodam, iż jest to dziesiąty tydzień wzrostowy z rzędu, co zdarzyło się w historii WIG20 tylko raz. Obraz rynku pozostaje bez zmian i dotyczy to przede wszystkim rynku globalnego. Powiedziałbym, że indeksy rosną już niemal nawykowo, a uczestnicy rynku całkowicie ignorują negatywne informacje. To może jeszcze trochę potrwać, ale zasada „sell in may and go away” po raz kolejny może znaleźć zastosowanie. Na razie mam wrażenie, iż spora część uczestników rynku doskonale zdaje sobie sprawę z rosnącego prawdopodobieństwa korekty, ale przyjęła zasadę czekania na negatywny sygnał i nie próbuje wyprzedzać sytuacji, a więc działać kontrariańsko. Reasumując, w najbliższym czasie nie widać negatywnych impulsów z naszego podwórka, ponieważ oferta PZU ze względu na jej konstrukcję nie spowoduje schłodzenia popytu, tak więc do ewentualnej korekty może doprowadzić wyłącznie schłodzenie rynku globalnego. Z punktu widzenia AT, oprócz wykupienia wskaźnikowego, w mijającym tygodniu
pojawiły się pierwsze negatywne dywergencje potwierdzając możliwość korekty. Do tej pory byłem zwolennikiem scenariusza łagodnej korekty i dalszego marszu na północ, jednak sposób w jaki realizowany jest aktualny wzrost, skłania do rewizji takiego poglądu. Z punktu widzenia statystyki mamy do czynienia z rzadko spotykaną serią wzrostów, a więc korekta może być adekwatna, czyli powodująca znacznie większy strach na rynku, niż można w tej chwili przypuszczać. Analizując sytuację w bardzo krótkim terminie warto zauważyć, że wykres WIG20 zbliżył się na sesji czwartkowej do poziomu 50% zniesienia całej bessy (2630pkt.) i bardzo energicznie odbił się od tej strefy, potwierdzając działanie tego oporu. Wyraźne sforsowanie tej strefy już na najbliższych sesjach byłoby dla mnie dużą niespodzianką i za bardziej prawdopodobne uznałbym konsolidowanie się wykresu w strefie 2580-2630pkt.
Sławomir Koźlarek
Makler DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |