GPW zwiększa liczbę kontraktów terminowych na pojedyncze spółki do 27
Warszawa, 02.12.2015 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadza na rynek sześć nowych kontraktów terminowych na pojedyncze spółki notowane na głównym rynku. Po rozszerzeniu oferty na GPW notowanych będzie 27 kontraktów na pojedyncze akcje, podała GPW.
02.12.2015 09:46
Od 3 grudnia br. inwestorzy będą mieli możliwość zawierania transakcji na kontraktach opartych o spółki: Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, Cyfrowy Polsat, CCC, Enea i Energa.
"Decyzja o wprowadzeniu nowych produktów jest naszą odpowiedzią na rosnące zainteresowanie inwestorów kontraktami na pojedyncze akcje. Rok 2015 jest rekordowy pod względem wolumenów obrotu tymi instrumentami. Od stycznia do końca listopada wolumen obrotu wyniósł 942 tys. kontraktów i był wyższy o ponad 62% niż w całym 2014 roku. Kontrakty na akcje są atrakcyjnym produktem, z którego inwestorzy korzystają w szczególności w okresach zwiększonej zmienności na instrumentach bazowych, ponieważ pozwalają na osiąganie zysków zarówno w okresach wzrostów, jak i spadków cen akcji spółek, które są instrumentem bazowym" - powiedział wiceprezes Grzegorz Zawada, cytowany w komunikacie.
Kontrakt na akcje Banku Millennium ma mnożnik 1000 (na jeden futures będzie przypadało tysiąc akcji), zaś dla wszystkich pozostałych mnożnik wynosi 100 (na każdy kontrakt będzie przypadało 100 akcji). Wartość kontraktu obliczana jest jako iloczyn kursu kontraktu i mnożnika, podano również.
Obrót kontraktami na pojedyncze akcje wspierany jest przez animatorów rynku - polskie i zagraniczne instytucje finansowe. Dzięki kwotowaniom animatorów inwestorzy w każdej chwili mogą otworzyć i zamknąć pozycję, co znacząco podnosi bezpieczeństwo obrotu tymi instrumentami. Dzięki dźwigni finansowej (mniejsza wymagana kwota na rachunku niż wartość inwestycji) kontrakty na akcje pozwalają na osiąganie wysokich zysków, choć przy większym niż w przypadku innych instrumentów finansowych ryzyku inwestycyjnym. Kontrakty terminowe mogą być wykorzystywane również przy zabezpieczaniu ryzyka strat na posiadanych w portfelu akcjach. Zachęcająca jest także niska wysokość prowizji od obrotu kontraktami terminowymi na akcje, podkreśla GPW.
GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.
(ISBnews)