Grad: MSP nie wyklucza sprzedaży akcji PKO BP
Ministerstwo Skarbu Państwa potwierdza, że
może sprzedać część należących do niego akcji PKO BP, jednak pod
warunkiem, że wraz z ewentualną emisją akcji banku nie zejdzie
poniżej 30 proc. udziałów w PKO BP - poinformował w wywiadzie dla
PAP minister skarbu Aleksander Grad.
01.09.2008 | aktual.: 01.09.2008 14:01
_ Jeżeli strategia PKO BP będzie dobrze uzasadniała podniesienie kapitału, to przy założeniu, że zachowamy wpływ na funkcjonowanie banku przy akcjonariacie rozproszonym, być może Skarb Państwa sprzeda część akcji PKO BP. Na pewno nie będziemy chcieli jednak zejść poniżej 30 proc. udziałów _ - powiedział Grad.
Minister zaznaczył, że podwyższenie kapitału w PKO BP, z którym będzie wiązało się zejście poniżej 50 proc. udziałów SP w Banku, nastąpi pod warunkiem przedstawienia przez bank ambitnej strategii.
_ Nie może to być zwykła strategia, pokazująca bank przez pryzmat rynku polskiego. To musi być bardzo ambitna strategia, która pokaże, w którym miejscu bank będzie za rok i za 10 lat i co chce osiągnąć w tej części Europy. Oczekuję, że będzie zakładał budowanie silnej pozycji banku w regionie _ - powiedział Grad.
Dodał, że strategia PKO BP musi także zakładać, że pozostanie on bankiem narodowym, w którym na kluczowe decyzje będzie miał wpływ Skarb Państwa.
_ Zarząd przedstawił już pierwszy projekt strategii i był on dyskutowany z radą nadzorczą. Został on jednak cofnięty z powrotem do zarządu _ - powiedział minister Grad.
Według wcześniejszych planów banku, chciał on podwyższyć kapitał o 2-3 mld zł.
Obecnie Skarb Państwa ma 51,49 proc. akcji PKO BP.
Minister poinformował, iż we wtorek 2 września zostanie podpisana umowa pomiędzy MSP a UniCredit, w sprawie sprzedaży resztówki banku Pekao SA.
_ Parafowaliśmy umowę z UniCredit, w sprawie sprzedaży akcji Pekao SA i podpiszemy ją 2 września. Umowa zawiera przedział czasowy, w którym my możemy te akcje sprzedać i w którym druga strona może akcje kupić. Jest to czas, który obejmuje część tego roku i część przyszłego roku _ - powiedział Grad.
Zdaniem ministra, umowa daje czas na podjęcie decyzji, czy sprzedać akcje Pekao poprzez obligacje zamienne.
_ Umowa zakłada, że możemy w odpowiednim czasie zdecydować się, czy chcemy sprzedać akcje banku UniCredit, czy sprzedać je poprzez obligacje zamienne _ - powiedział Grad.
_ Nie spieszymy się ze sprzedażą akcji Pekao SA, chcemy wybrać najlepszy moment _ - dodał.
Z wypowiedzi ministra wynika, że może się przedłużyć sprzedaż udziałów w banku BGŻ.
_ Nie ustaliliśmy jeszcze spotkania z Rabobankiem, ale myślę, że nastąpi ono w drugiej połowie września i wówczas będziemy rozmawiać na temat sprzedaży akcji BGŻ _ - powiedział minister.
_ Pytam naszych doradców, jaką cenę możemy uzyskać za ten bank dzisiaj a jaką za dwa-trzy lata. Jeżeli dzisiejsza cena byłaby zbyt niska w stosunku do tego, co moglibyśmy osiągnąć za dwa-trzy lata, to nie będę podejmował decyzji, by sprzedać akcje BGŻ dzisiaj _ - dodał.
SP posiada 37,3 proc. akcji BGŻ, natomiast Rabobank ma 59,35 proc.
W sierpniu 2007 roku akcjonariusze BGŻ zdecydowali o ofercie publicznej akcji. Zgodnie z uchwałą NWZA, powinno do niej dojść w pierwszym półroczu 2008 roku, nie później jednak niż do końca III kwartału 2008 roku.
SP posiada 4,1 proc. akcji Pekao SA.
Paulina Bełżecka