Trwa ładowanie...
d2hk20p

Grażyna Kulczyk

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Poznań

d2hk20p
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Nostrix

Grażyna Kulczyk to polska miliarderka, kolekcjonerka dzieł sztuki, przedsiębiorca i prawnik. Do 2006 roku była żoną jednego z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce, Jana Kulczyka.

Życiorys

Grażyna Kulczyk studiowała prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Później, po ukończeniu aplikacji sędziowskiej, pracowała w Instytucie Prawa Cywilnego na macierzystej uczelni, ale porzuciła karierę prawniczą na rzecz prowadzenia własnego biznesu.

Grażyna Kulczyk rozpoczęła budowę własnego biznesu od importowania z Tajwanu rowerów własnego projektu marki Kands, która była jedną z największych i najbardziej liczących się marek w Polsce obok Rometu. Później jednak postanowiła wykupić Browary Huggera za pieniądze wzięte z kredytu wynoszącego 100 mln euro. Browary Huggera zostały odrestaurowane i stały się Starym Browarem.

Jedną z dziedzin, na którą postawiła Grażyna Kulczyk w rozwoju swojego biznesu i gromadzeniu majątku, była sztuka. Kulczyk początkowo prowadziła galerię w salonie samochodowym, która promowała poznańskich artystów, jednakże później postanowiła przenieść ją właśnie do Starych Browarów. W 2015 roku zdecydowała się jednak na sprzedaż tego miejsca i podjęcie nowych inwestycji.

Kulczyk przyznaje, że wolne środki z inwestycji przeznacza na dzieła sztuki. Stąd też posiada kolekcję wartą ok.100 mln euro, którą obecnie chce umieścić w budowanym przez siebie muzeum. W skład jej kolekcji wchodzą m.in. dzieła Andrzeja Wróblewskiego, Andy'ego Warhola, Tadeusza Wróblewskiego czy Donalda Judda.

Kulczyk założyła również fundację Art Stations Foundation, która ma za zadanie promować artyzm najwyższych lotów i uwrażliwiać ludzi na sztukę.

Grażyna Kulczyk, jeszcze jako mężatka, współdzieliła fortunę Kulczyka i posiadała 78 proc. udziałów w Kulczyk Holding.

Życie prywatne

Grażyna Kulczyk wyszła za jednego z najbogatszych Polaków, Jana Kulczyka. Para doczekała się dwójki dzieci, Dominiki Kulczyk oraz Sebastiana Kulczyka, którzy obecnie zajmują pierwsze miejsca w rankingach najbogatszych Polaków. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu i rozpadło się w 2006 roku.

Grażyna Kulczyk zaznacza jednak, że po rozwodzie pozostawała w dobrych stosunkach z Janem Kulczykiem i doceniała jego talent do rozkręcania biznesu. Twierdzi również, że wspomagała męża w prowadzeniu interesów, ale własnego majątku dorobiła się sama, bez jego pomocy.

Kulczyk urodziła się i wychowała w Poznaniu. Jej matka była lekarką, a ojciec – lotnikiem.

Majątek

W latach 90. ubiegłego wieku i w pierwszej dekadzie XXI wieku Grażyna Kulczyk współdzieliła majątek wraz ze swoim mężem, jednocześnie gromadząc własną fortunę. Dopiero po rozwodzie zaczęła plasować się oficjalnie jako samodzielna bizneswoman w rankingach najbogatszych Polaków, posiadając na koncie aż 1,7 mld zł. Obecnie majątek Grażyny Kulczyk wycenia się na 1,2 mld zł.

Ranking najbogatszych Polaków

Grażyna Kulczyk plasuje się obecnie na 21. miejscu w rankingu najbogatszych Polaków.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hk20p
d2hk20p
d2hk20p