Trwa ładowanie...
ycipk-3311ql
ycipk-3311ql

Grażyna Kulczyk - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Poznań

Grażyna Kulczyk jest sprawnym przedsiębiorcą i mecenasem sztuki Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Podziel się

Grażyna Kulczyk to polska miliarderka, kolekcjonerka dzieł sztuki, przedsiębiorca i prawnik. Do 2006 roku była żoną jednego z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce, Jana Kulczyka.

Życiorys

Grażyna Kulczyk studiowała prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Później, po ukończeniu aplikacji sędziowskiej, pracowała w Instytucie Prawa Cywilnego na macierzystej uczelni, ale porzuciła karierę prawniczą na rzecz prowadzenia własnego biznesu.

Grażyna Kulczyk rozpoczęła budowę własnego biznesu od importowania z Tajwanu rowerów własnego projektu marki Kands, która była jedną z największych i najbardziej liczących się marek w Polsce obok Rometu. Później jednak postanowiła wykupić Browary Huggera za pieniądze wzięte z kredytu wynoszącego 100 mln euro. Browary Huggera zostały odrestaurowane i stały się Starym Browarem.

ycipk-3311ql

Jedną z dziedzin, na którą postawiła Grażyna Kulczyk w rozwoju swojego biznesu i gromadzeniu majątku, była sztuka. Kulczyk początkowo prowadziła galerię w salonie samochodowym, która promowała poznańskich artystów, jednakże później postanowiła przenieść ją właśnie do Starych Browarów. W 2015 roku zdecydowała się jednak na sprzedaż tego miejsca i podjęcie nowych inwestycji.

Kulczyk przyznaje, że wolne środki z inwestycji przeznacza na dzieła sztuki. Stąd też posiada kolekcję wartą ok.100 mln euro, którą obecnie chce umieścić w budowanym przez siebie muzeum. W skład jej kolekcji wchodzą m.in. dzieła Andrzeja Wróblewskiego, Andy'ego Warhola, Tadeusza Wróblewskiego czy Donalda Judda.

Kulczyk założyła również fundację Art Stations Foundation, która ma za zadanie promować artyzm najwyższych lotów i uwrażliwiać ludzi na sztukę.

Grażyna Kulczyk, jeszcze jako mężatka, współdzieliła fortunę Kulczyka i posiadała 78 proc. udziałów w Kulczyk Holding.

Życie prywatne

ycipk-3311ql

Grażyna Kulczyk wyszła za jednego z najbogatszych Polaków, Jana Kulczyka. Para doczekała się dwójki dzieci, Dominiki Kulczyk oraz Sebastiana Kulczyka, którzy obecnie zajmują pierwsze miejsca w rankingach najbogatszych Polaków. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu i rozpadło się w 2006 roku.

Grażyna Kulczyk zaznacza jednak, że po rozwodzie pozostawała w dobrych stosunkach z Janem Kulczykiem i doceniała jego talent do rozkręcania biznesu. Twierdzi również, że wspomagała męża w prowadzeniu interesów, ale własnego majątku dorobiła się sama, bez jego pomocy.

Kulczyk urodziła się i wychowała w Poznaniu. Jej matka była lekarką, a ojciec – lotnikiem.

Majątek

W latach 90. ubiegłego wieku i w pierwszej dekadzie XXI wieku Grażyna Kulczyk współdzieliła majątek wraz ze swoim mężem, jednocześnie gromadząc własną fortunę. Dopiero po rozwodzie zaczęła plasować się oficjalnie jako samodzielna bizneswoman w rankingach najbogatszych Polaków, posiadając na koncie aż 1,7 mld zł. Obecnie majątek Grażyny Kulczyk wycenia się na 1,2 mld zł.

ycipk-3311ql

Ranking najbogatszych Polaków

Grażyna Kulczyk plasuje się obecnie na 21. miejscu w rankingu najbogatszych Polaków.

ycipk-3311ql
ycipk-3311ql