Trwa ładowanie...
d12n9ha

Dominika Kulczyk

Najnowsze informacje
5.0
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Poznań

d12n9ha
newseria.pl
Źródło: newseria.pl, fot: newseria.pl

Dominika Kulczyk należy do najbogatszych Polek. Zasiada w Radzie Nadzorczej Kulczyk Investnments, prowadzi także działalność filantropijną. Z wykształcenia jest sinologiem.

Życiorys

Dominika Kulczyk urodziła się 30 lipca 1977 roku w Poznaniu. Tam ukończyła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Pod koniec lat 90. wyjechała na roczne studia sinologiczne w szanghajskim Huadong Shifan University. Naukę języka mandaryńskiego Dominika Kulczyk kontynuowała następnie na Uniwersytecie Pekińskim. Ukończyła także The London Institute oraz opracowany przez Fundację Rockefellera kurs dotyczący filantropii strategicznej.

Tym samym filantropia stała się dziedziną życia, w której Dominika Kulczyk działa intensywnie od wielu lat. Jest pomysłodawczynią i współfundatorem Kulczyk Foundation, organizacji non-profit zajmującej się niesieniem pomocy w krajach rozwijających się, a także propagowaniem działalności wolontariackiej.

Działalność filantropijna to nie jedyna aktywność prospołeczna Dominiki Kulczyk. Na podstawie współpracy z organizacją ekologiczną Green Cross International, założyła jej polską filię, która zajmuje się nawiązywaniem dialogu między strukturami administracji państwowej, instytutami naukowymi, biznesem oraz organizacjami pozarządowymi. Organizacja za cel stawia sobie edukację proekologiczną wśród przedsiębiorców i całego społeczeństwa, a także budowanie porozumienia wokół źródeł energii odnawialnej.

Dominika Kulczyk jest wiceprezesem i współzałożycielką Grupy Firm Doradczych Values prowadzącej szkolenia na temat psychologii biznesu, a także kursy menedżerskie we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.

Poza tym Dominika Kulczyk należy do Young Leaders for Tomorrow, ogólnoświatowej inicjatywy zrzeszającej młodych liderów.

W 2013 roku zasiadła w Radzie Nadzorczej Kulczyk Investments. Do dziś działa w firmie jako ekspert w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu i komunikacji międzynarodowej. W tym samym roku Dominika Kulczyk rozpoczęła 3-letnią kadencję wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Po jej zakończeniu pozostała w organizacji w charakterze doradcy w obszarze relacji i komunikacji multikulturowych. 2013 to również rok, w którym Dominika Kulczyk otrzymała od czasopisma Glamour tytuł Kobiety Dekady.

W 2018 roku Grupa PGE chciała przejąć Polenergię, jednak Dominika Kulczyk przebiła ofertę spółki.

Majątek

Majątek Dominiki Kulczyk szacowany jest na 6,818 mld zł (dane na 2019 rok). Większość odziedziczyła po zmarłym w 2015 roku ojcu, polskim biznesmenie Janie Kulczyku. Na spadek składają się przede wszystkim akcje spółek składowych holdingu Kulczyk Investments. Przedsiębiorstwo prowadzi inwestycje w energetyce, infrastrukturze, nieruchomościach, przemyśle chemicznym, browarniczym, a także wydobywczym.

W wyniku podziału majątku, na które rodzeństwo Kulczyków zdecydowało się w 2018 roku, Dominika Kulczyk zatrzymała pieniądze ze sprzedaży akcji browaru SABMiller, a także akcje Polenergii.

Życie prywatne

Dominika Kulczyk była żoną wywodzącego się z książęcej rodziny Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego. Para rozwiodła się w 2013 roku, po 12 latach małżeństwa. Ma dwoje dzieci, Weronikę i Jeremiego.

Ranking najbogatszych Polaków

W rankingach najbogatszych Polaków Dominika Kulczyk pojawia się zazwyczaj wraz ze swoim bratem, Sebastianem Kulczykiem. Przez kolejne dwa lata po śmierci ojca rodzeństwo nie straciło prowadzenia i w 2017 pozostawało na 1. miejscu rankingu z kwotą 14 273 000 000 złotych.

W 2019 r. Dominika Kulczyk uplasowała się na 3. pozycji listy najbogatszych Polaków – za Zygmuntem Solorzem (2. miejsce) i Michałem Sołowowem (3. miejsce).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n9ha
d12n9ha
d12n9ha
d12n9ha