Grecja: Koniec moratorium na eksmisje, ale z wyjątkami
Dwupartyjny grecki rząd podjął decyzję o zakończeniu w 2014 r. trwającego od 2009 r. moratorium na eksmisje, ale jedyne mieszkanie osób, które wskutek kryzysu nie są w stanie spłacać hipoteki, "pozostaje nietykalne" - oświadczył w czwartek premier Antonis Samaras.
- Pierwsze mieszkanie osób niezamożnych, które mogą dowieść, że wskutek kryzysu nie mogą spłacać hipoteki, wciąż pozostaje pod całkowitą ochroną przed eksmisją - zapewniał konserwatywny szef rządu greckiego po spotkaniu ze swym socjaldemokratycznym sojusznikiem Ewangelosem Wenizelosem.
Rząd - dodał Samaras - pracuje teraz na szczegółami ustawy, która powinna zapewniać "ochronę najsłabszych", ale jednocześnie "uniemożliwiać nadużycia" i "chronić z pożytkiem dla wszystkich Greków kredyt hipoteczny".
Grecki rząd nie ujawnił innych szczegółów projektu ustawy kładącej kres ogłoszonemu w 2009 r. moratorium na eksmisje z mieszkań z powodu niespłacanego kredytu hipotecznego. Dotąd uniemożliwiało ono eksmisje z jedynego mieszkania, pod warunkiem, że wartość lokalu nabytego w kredycie hipotecznym nie przekraczała 200 000 euro.
Ponadto korzystać z moratorium mogły jedynie osoby, których zarobki nie przekraczały 25 000 euro rocznie i których depozyty bankowe nie przekraczały kwoty 15 000 euro. Dodatkowo trzeba było wykazać, że zarobki ubiegającego się o skorzystanie z moratorium zmniejszyły się od 2009 r. o 20 proc.
Zniesienie moratorium od 2014 r. jest jednym z warunków narzuconych Grecji przez trojkę złożoną z Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Ostateczny kształt ustawy znoszącej moratorium nie jest jeszcze znany. Greckie media przewidują, że będzie ona nakazywała stopniowe spłacanie od 2014 r. zaległych kwot hipotecznych. Prawdopodobnie w 2014 r. osoby korzystające z moratorium będą musiały spłacić zaległości z tytułu kredytu hipotecznego za 2009 r., w 2015 - za 2010 r. itd.
Prawdopodobne jest również stopniowe obniżanie wartości mieszkań (dotąd było to 200 000 euro), których lokatorzy nie podlegają eksmisji.
Według danych ogłoszonych w czwartek przez greckie media 29 proc. Greków mających długi hipoteczne nie spłaca ich lub czyni to z opóźnieniem.
Liczba niespłacanych kredytów hipotecznych znacząco wzrasta, co stawia pod znakiem zapytania stabilność wielkich banków w Grecji. (PAP)
ik/ mc/