Trwa ładowanie...
euro

Groźba obniżenia ratingów Polski agencji Fitch

Na krajowym rynku walutowym, na przestrzeni całej dzisiejszej sesji, polska waluta osłabiała się. Kurs EUR/PLN zwyżkował z porannego poziomu 4,1320 do 4,1660 w okolicach godziny 16.00, zaś kurs USD/PLN z 2,8100 do 2,8430.

Share
Groźba obniżenia ratingów Polski agencji Fitch
Źródło: TMS Brokers
d3qppf7

Rano negatywnie na notowania złotego wpłynęła informacja agencji Fitch Ratings, mówiąca, iż sytuacja finansowa Czech, Węgier oraz Polski będzie się dalej pogarszać i mogą zostać obniżone ratingi tych państw. Ponadto nad krajowymi inwestorami wisi widmo wypłaty dywidendy przez PZU holenderskiej spółce Eureko, co także może przyczyniać się do osłabiania złotego.

W dalszej części dnia postępowała deprecjacja polskiej waluty. Jako, ze nie napływały na rynek żadne istotne dane makroekonomiczne z kraju, to osłabianie się złotego miało miejsce pod wpływem zniżkującego eurodolara i spadków na giełdach w Europie.

d3qppf7

Na międzynarodowym rynku walutowym kurs eurodolara podczas dzisiejszej sesji odnotował spadek. Działo się tak, bowiem amerykańska waluta ulegała aprecjacji względem koszyka głównych walut i oddalała się od osiągniętego w zeszłym tygodniu najniższego kursu względem euro. Przyczyną tego mogła być realizacja zysków przez światowych inwestorów po niedawnych wysokich notowaniach eurodolara. Jedyną informacją makroekonomiczną był dziś odczyt sierpniowego indeksu wskaźników wyprzedzających o 16.00 w USA, który okazał się gorszy od oczekiwań (0,8%) i wyniósł 0,6%. Pozostało to jednak bez wpływu na notowania i kurs eurodolara pod koniec dnia kształtował się w okolicach 1,4650.

Jarosław Fronczak
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d3qppf7

Podziel się opinią

Share
d3qppf7
d3qppf7