Trwa ładowanie...
d4fbqyn
09-12-2016 16:55

Grupa Azoty i SatAgro chcą współpracować w zakresie rolnictwa precyzyjnego

Grupa Azoty chce współpracować z firmą SatAgro, by oferować rolnikom usługi umożliwiające precyzyjne sianie, nawożenie oraz opryski ochronne. W tej sprawie firmy podpisały list intencyjny - poinformował w piątek rzecznik prasowy Grupy Azoty Grzegorz Kulik.

Share
d4fbqyn

Rzecznik wyjaśnił, że chodzi o współpracę "w zakresie dostarczania usług informatycznych z dziedziny rolnictwa precyzyjnego". Obie firmy rozmawiają na temat ewentualnej współpracy. "Negocjacje w tej sprawie już trwają. Po ich zakończeniu będziemy podejmować decyzje o tym, czy i na ile Grupa Azoty zainwestuje w ten projekt" - wyjaśnił PAP Kulik.

Rzecznik powiedział, że na podstawie zdjęć satelitarnych rolnik będzie mógł analizować dane dotyczące swojego pola, po ściągnięciu aplikacji na komputer czy tablet. Dzięki niej uzyska szczegółowe informacje m.in. na temat pogody - np. opadów czy nawodnienia gleby, by efektywnie prowadzić gospodarstwo rolne.

Grupa Azoty napisała w komunikacie, że system pozwala "na bieżące monitorowanie rozwoju upraw, obserwowanie skutków pogody i zabiegów agronomicznych, a także tworzenie map aplikacyjnych umożliwiających precyzyjne sianie, nawożenie oraz opryski ochronne".

Cytowany w komunikacie prezes zarządu Grupy Azoty Mariusz Bober zwrócił uwagę, że takie rozwiązania "wpływają na obniżenie kosztów produkcji rolnej oraz na zmniejszenie jej wpływu na środowisko". Podkreślił, że firma chce "mocniej wejść w projekty innowacyjne i nowe technologie".

d4fbqyn

"Cieszymy się na współpracę z Grupą Azoty. Jesteśmy przekonani, że nasze usługi dobrze uzupełnią ofertę Grupy Azoty, zarówno w zakresie optymalnego użycia nawozów, jak i innych zastosowań obserwacji satelitarnej. Doceniamy także, że tak duża firma zdecydowała się na partnerską współpracę z polskim start-upem" - powiedział cytowany w komunikacie założyciel i prezes zarządu SatAgro Przemysław Żelazowski.

Spółka SatAgro opracowała serwis, który umożliwia dostęp do obserwacji satelitów produkcji NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i prywatnych operatorów. Przetwarza on dane osobno dla każdego z pól i dostarcza informacje, które pozwalają na bieżąco monitorować rozwój upraw, tworzyć mapy aplikacyjne do precyzyjnego siania, nawożenia i oprysków. Za swój projekt w listopadzie br. firma otrzymała nagrodę w kategorii start-up w V edycji Chemical Industry Summit & Awards Gala. Wcześniej projekt otrzymał złoty medal Polagra Premiery oraz - jako jeden z dziesięciu - we wrześniu br. był prezentowany w Pałacu Prezydenckim w ramach inicjatywy "Startupy w Pałacu".

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. W jej skład wchodzą m.in.: Grupa Azoty S.A. (z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. i Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

d4fbqyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbqyn
d4fbqyn