Trwa ładowanie...
d3x8fbi
d3x8fbi

Grupa Azoty: Nowa wytwórnia pozwoli zająć pozycję 2. producenta poliamidu w UE

Tarnów, 21.09.2015 (ISBnews) - Dzięki budowie nowej wytwórni poliamidu-6 w Tarnowie Grupa Azoty uzyska drugą pozycję wśród wytwórców poliamidu w Europie, poinformowali przedstawiciele spółki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3x8fbi

"Dzięki tej inwestycji wchodzimy do champions league w segmencie tworzyw" - powiedział prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod nową wytwórnię w Tarnowie.

"Inwestycja o wartości 320 mln stawia Grupę Azoty na drugim miejscu w Europie na rynku poliamidu. Wchodzimy na najwyższą półkę, do ligi światowej" - dodał wiceminister skarbu Cezary Gabryjączyk.

Łącznie w zakładach w Tarnowie i w Guben Grupa Azoty będzie produkować 170 tys. ton poliamidu, dzięki czemu przejdzie z obecnej piątej pozycji na pozycję drugą w Unii Europejskiej.

d3x8fbi

Uruchomienie nowej wytwórni umożliwi wykorzystanie całości produkowanego w zakładach w Tarnowie i Policach kaprolaktamu do produkcji poliamidu w ramach grupy.

Jednocześnie Grupa Azoty pracuje nad projektem compoundingu tworzyw o wartości 85 mln zł.

"Jesteśmy bliscy podpisania umowy inwestycyjnej, jeśli chodzi o wzrost zdolności w compoundingu" - powiedział wiceprezes spółki Witold Szczypiński.

Grupa Azoty podpisała w grudniu 2014 r. umowę z niemiecką firmą Uhde Inventa-Fischer dotyczącą rozpoczęcia budowy nowej Wytwórni Poliamidu 6 w Tarnowie. Łączne nakłady inwestycyjne na to zadanie, w ramach których zawierana jest niniejsza umowa, wynoszą 320 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2016 r. Nowa inwestycja umożliwi wytwarzanie 80 tys. ton poliamidu rocznie.

d3x8fbi

Grupa Azoty jest jedną z największych firm w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W skład grupy wchodzą m.in. takie podmioty jak: Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca), Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

(ISBnews)

d3x8fbi

Podziel się opinią

Share

d3x8fbi

d3x8fbi