Trwa ładowanie...
d29csof
19-09-2014 12:06

Grupa Eurocash ma warunkową zgodę UOKiK na przejęcie 11 hurtowni Kolportera

Warszawa, 19.09.2014 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę spółce KDWT z grupy Eurocash na nabycie 11 hurtowni tytoniowych Kolportera, pod warunkiem rezygnacji z przejęcia placówki znajdującej się w Sosnowcu, podał Urząd. To czwarta warunkowa zgoda na koncentracje wydana w tym roku przez UOKiK

d29csof
d29csof

Przejmowana spółka to Service FMCG, została utworzona na potrzeby tej koncentracji. Wniesiona zostanie do niej cześć przedsiębiorstwa Kolporter, w postaci 11 hurtowni, które znajdują się w Gdańsku, Kielcach, Niepołomicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, dwie w Toruniu, Warszawie, Nowej Wsi Wrocławskiej i Krakowie.

KDWT jest właścicielem 163 hurtowni, należy do grupy kapitałowej Eurocash.

"Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem, Urząd przyjął, że konkurentami dla uczestników koncentracji są hurtownie, które ponad połowę swoich przychodów osiągają ze sprzedaży wyrobów tytoniowych. Natomiast terenem, na którym przedsiębiorcy rywalizują ze sobą jest promień 50 kilometrów jazdy samochodem od przejmowanej placówki. Na takim obszarze generowane jest bowiem większość przychodów hurtowni" - czytamy w komunikacie.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja doprowadziłaby do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku obejmującym hurtownię Kolportera w Sosnowcu. Najsilniejszą pozycję ma tam KDWT, a jedynym konkurentem o podobnym potencjale jest Kolporter. Po transakcji udziały przejmującego podmiotu byłyby na tyle wysokie, ze pozostali przedsiębiorcy nie będą mogli skutecznie z nim konkurować, tłumaczy Urząd.

d29csof

"Ponieważ na pozostałych rynkach nie dojdzie do ograniczenia konkurencji Urząd zgodził się na transakcje pod warunkiem, że nie zostanie nią objęta hurtownia Kolportera w Sosnowcu" - powiedziała wiceprezes UOKiK Bernadeta Kasztelan-Świetlik, cytowana w komunikacie.

Wyłączenie placówki z zakresu transakcji musi nastąpić przed jej dokonaniem. W strukturze Kolportera pozostać muszą m.in. prawa do nieruchomości, umowy z pracownikami i przedstawicielami handlowymi, wyposażenie hurtowni, dokumentacja księgowa, techniczna i handlowa, a także lokalna baza klientów hurtowni wraz z historią ich zakupów.

"W opinii UOKiK, pozostawienie hurtowni w ramach Kolportera wyeliminuje problemy ze znalezieniem odpowiedniego nabywcy, dającego gwarancję prowadzenia przez nią działalności w dotychczasowym zakresie" - tłumaczy Kasztelan-Świetlik.

Od 2004 r. jest to 21. rozstrzygnięcie nakładające obowiązki na zgłaszającego transakcję oraz czwarte w tym roku.
Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wiosną prezes Eurocasha Luis Amaral informował, że grupa liczy, iż nowy dystrybutor artykułów tytoniowych, utworzony z połączenia KDWT i Kolporter FMCG (w którym Eurocash będzie miał 75% udziałów), będzie notował roczną sprzedaż na poziomie ponad 5 mld zł.

(ISBnews)

d29csof
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29csof