Trwa ładowanie...
sobieski
08-06-2010 15:27

Grupa Sobieski walczy z nieuczciwą konkurencją

Grupa wystąpiła również do organów ścigania o zbadanie odpowiedzialności karnej osób zaangażowanych w próby manipulacji kursem akcji Belvedere SA, m.in. poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o sytuacji finansowej i organizacyjnej spółek Grupy.

Grupa Sobieski walczy z nieuczciwą konkurencjąŹródło: Belvedere
dmeg9zv
dmeg9zv

Grupa Sobieski wystąpiła o 723 mln zł odszkodowania od The Bank of New York Mellon.

Grupa Sobieski - producent znanych w kraju i na świecie markowych alkoholi, w tym wódki Sobieski - informuje, że formalnie wezwała amerykański bank The Bank of New York Mellon z siedzibą w Nowym Jorku do zapłaty 723 mln zł z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia za straty spowodowane czynami nieuczciwej konkurencji, w tym szkody finansowe oraz naruszenie reputacji i dobrego imienia spółek Grupy.

Grupa wystąpiła również do organów ścigania o zbadanie odpowiedzialności karnej osób zaangażowanych w próby manipulacji kursem akcji Belvedere SA, m.in. poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o sytuacji finansowej i organizacyjnej spółek Grupy.

Powyższe roszczenia i wnioski są konsekwencją działań podjętych w Polsce przeciwko spółkom Grupy Sobieski przez The Bank of New York Mellon i podmioty, których interesy reprezentuje. M.in. w kwietniu 2009 r. ten amerykański bank złożył niezasadne wnioski o upadłość wtórną - likwidacyjną kilku polskich spółek wchodzących w skład Grupy, objętych w tym czasie francuską procedurą ochronną sauvegarde. Na brak podstaw wniosków o upadłość wypłacalnych spółek Zarząd Grupy wskazywał wielokrotnie i potwierdziły to ostatecznie polskie sądy - wszystkie wnioski o upadłość zostały prawomocnie oddalone. W jednej ze spraw 20 stycznia 2010 roku wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy. W głośnym orzeczeniu potwierdził, iż Bank z siedzibą w USA nie miał prawa do złożenia wniosków o upadłość wtórną.

dmeg9zv

Grupa Sobieski zwycięsko wyszła z trwającej przez ponad rok kampanii sądowej, przetrwała także negatywny PR oparty na wszczętych przez Bank postępowaniach sądowych, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o rzekomej niemożności spłaty zadłużenia długoterminowego, podważanie kompetencji kierownictwa Grupy i działań marketingowych, wreszcie dezawuowanie planu restrukturyzacji zaakceptowanego i wdrożonego do realizacji przez francuski sąd. Jednak działania te wyrządziły spółkom Grupy olbrzymie szkody finansowe, biznesowe i wizerunkowe.

Nie może ujść uwadze, że w czasie trwania francuskiego postępowania ochronnego sauvegarde i równolegle do polskich postępowań sądowych, podmioty związane z Oaktree Capital Management L.P. (właściciel dawnego Polmosu Lublin, obecnie Stock Polska) skupiły znaczną część papierów dłużnych Belvedere, a jednocześnie forsowały rzekomy plan naprawczy Grupy, polegający na zamianie papierów dłużnych na akcje, czyli na faktycznym przejęciu spółek Grupy Sobieski i samej marki Sobieski. Równolegle agresywną kampanię prasową na rzecz Oaktree Capital Management L.P. oraz na rzecz zasadności wniosków o upadłość prowadził bliżej nieokreślony byt medialny tzw. "Komitet Sterujący" (o nieujawnionym do dziś składzie), reprezentowany przez polską firmę PR.

Zarząd Grupy wyraża nadzieję na odpowiedzialne podejście władz Banku i dobrowolne spełnienie słusznych żądań Grupy Sobieski - rekompensatę realnie wyrządzonych szkód i strat. W przeciwnym razie skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego będzie konieczne.

IP

dmeg9zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmeg9zv