Grupa Tauron centralizuje politykę zakupową, liczy na oszczędności
Warszawa, 26.05.2014 (ISBnews) - Grupa Tauron liczy na istotne oszczędności dzięki centralizacji procesów zakupowych, poinformował wiceprezes zarządu Tauron Polska...
26.05.2014 15:30
Warszawa, 26.05.2014 (ISBnews) - Grupa Tauron liczy na istotne oszczędności dzięki centralizacji procesów zakupowych, poinformował wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. ekonomiczno-finansowych Krzysztof Zawadzki. Zakupy skonsolidowane obejmują m.in. takie dziedziny jak IT, usługi telefonii komórkowej, ubezpieczenia, sprzątanie czy zakup paliw.
"Trzon Grupy składa się z kilkunastu dużych firm. Wspólne zakupy sprawiają, że jesteśmy jeszcze poważniejszym partnerem dla dostawców. Dzięki konsolidacji tego obszaru osiągamy korzyści finansowe, ale również jakościowe. Możliwy jest lepszy nadzór nad danym obszarem, standaryzacja usług. Tak się stało w przypadku niedawno zakończonego przetargu na sprzątanie w kilku spółkach Grupy. W ramach podobnego budżetu uzyskaliśmy znacząco lepsze warunki od dostawców. Udało się również ograniczyć liczbę umów z kilkudziesięciu do kilku, co przełoży się na lepszy nadzór nad ich realizacją" - powiedział Zawadzki, cytowany w komunikacie.
"W Grupie Tauron trwa program poprawy efektywności. Obejmuje on m.in. centralizację procesów zakupowych, która pozwala na ich lepszą organizację, oszczędności oraz podniesienie jakości świadczonych usług lub dostaw. Zakupy skonsolidowane objęły już m.in. takie dziedziny, jak IT, usługi telefonii komórkowej, ubezpieczenia, sprzątanie czy zakup paliw" - czytamy w komunikacie.
Centralizacja procesów zakupowych prowadzona jest w Tauron Polska Energia dla spółek Grupy. Strategie i cele zakupowe zależą od rodzaju nabywanej usługi lub dostawy oraz warunków rynkowych. Celami są m.in. oszczędności, uzyskanie unifikacji kupowanych produktów, standaryzacja usług, ograniczenie liczby zawartych umów oraz dostawców, podniesienie jakości świadczonych usług oraz zmniejszenie ilości prowadzonych postępowań, podano również.
"W wyniku skonsolidowanego postępowania na dostawy sprzętu komputerowego, w ramach umowy ramowej na lata 2013-2015, uzyskano ok 12% oszczędności. Umowa ramowa pozwoliła również na standaryzację sprzętu, ułatwienie procedur składania zamówień. Znaczne oszczędności - na poziomie ponad 40% - osiągnięto również w wyniku przeprowadzonego skonsolidowanego postępowania na usługi telefonii komórkowej GSM oraz mobilnej transmisji danych" - podano również.
Jak wskazano, ze względu na warunki rynkowe, często nadrzędnymi celami konsolidacji nie jest tylko cena, ale również poprawa jakości i zakresu świadczonych usług oraz ich lepsza organizacja.
"Przykładem takiej optymalizacji mogą być ubezpieczenia grupowe na życie dla pracowników Grupy Tauron, dzięki której planuje się standaryzację i rozszerzenie zakresu usług, zredukowanie pracochłonności funkcjonowania programu w Grupie. Kolejnym przykładem jest umowa na dostawę paliw ciekłych do pojazdów Grupy, która pozwoliła m.in. na wyeliminowanie obrotu gotówkowego, ograniczenie liczby faktur oraz możliwość monitorowania wydatków spółek Grupy na paliwo" - czytamy dalej.
Jednym z ostatnio skonsolidowanych obszarów są usługi sprzątania. W tej chwili nadrzędnym celem centralizacji tych usług są parametry jakościowe (w warunkach przetargowych, poza kryterium ceny, punktacji dodatkowej podlegały: dobór odpowiedniego sprzętu, wykorzystywanie optymalnych technologii, wdrożenie wielopoziomowych kontroli jakości, zarządzanie realizacją umowy z wykorzystaniem systemu informatycznego).
Przed postępowaniem przetargowym w Grupie funkcjonowało kilkadziesiąt różnych umów i wykonawców, co uniemożliwiało efektywne zarządzanie tym obszarem. Różny był również zakres i poziom świadczonych usług.
Centralizacja procesów zakupowych to jeden z elementów realizowanego przez Grupę Tauron od 2010 roku programu poprawy efektywności, który w latach 2010-2012 przyniósł ok. 1 mld zł oszczędności. Kolejny, prowadzony od stycznia 2013 r., zaplanowany jest na trzy lata. W tym czasie powinien on przynieść co najmniej 900 mln zł oszczędności.
Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy Tauron wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło.
(ISBnews)