Trwa ładowanie...
d10b8ga

Grzesik: jeszcze we wtorek związkowcy mogą zawiesić protest w KW

Jeszcze we wtorek może zapaść decyzja o zawieszeniu protestu górników Kompanii Węglowej, którzy od sześciu dni okupują siedzibę spółki - poinformował po spotkaniu związkowców z rządem szef sekcji górnictwa węgla kamiennego NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik.
Share
d10b8ga

Po zakończeniu kilkugodzinnego spotkania delegacji związków z przedstawicielami rządu z premier Ewą Kopacz na czele, Grzesik powiedział dziennikarzom, że strona związkowa jest zadowolona z efektów spotkania. "Dostaliśmy zapewnienie, że dialog społeczny będzie kontynuowany w sprawie rozwiązania bardzo trudnych problemów, jakie narosły w Kompanii Węglowej i pozostałych spółkach" - powiedział Grzesik.

Dodał, że związkowcy zaprosili premier Kopacz na Śląsk i dostali zapewnienie, że pojawi się tam ona "w ciągu dwóch, trzech tygodni". "Ponadto uzyskaliśmy zapewnienie ze strony rządu, że nie ma zagrożeń wypłaty najbliższych wynagrodzeń w Kompanii Węglowej. Zarówno wszystkie wynagrodzenia, jak i pozostałe świadczenia zostaną wypłacone" - dodał. Grzesik powiedział dziennikarzom, że delegacja związkowców wraca na Śląsk, by przedstawić kolegom z kopalni efekty rozmów z rządem i wspólnie podjąć decyzję w sprawie ew. zawieszenia protestu. Dodał, że jeszcze we wtorek może zapaść decyzja w tej sprawie.

Wcześniej, po opuszczeniu spotkania Kopacz poinformowała dziennikarzy, że obecny wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zostanie pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Dodała, że Kowalczyk zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do resortu gospodarki. Jak informowało wcześniej CIR, do zadań pełnomocnika będzie należało inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań wynikających z restrukturyzacji sektora węgla kamiennego.

d10b8ga

Biorący udział w spotkaniu wicepremier Janusz Piechociński poinformował PAP, że nowy pełnomocnik w ciągu kilkunastu dni przedstawi zmodyfikowany program naprawczy dla Kompanii Węglowej, także stronie związkowej. Grzesik powiedział z kolei dziennikarzom po spotkaniu, że wiceminister Kowalczyk "zobowiązał się, że w ciągu trzech tygodni przygotuje nowy program naprawczy dla Kompanii Węglowej".

Grzesik relacjonował wcześniej PAP, że "podczas spotkania wicepremier Piechociński poinformował, że będą sprzedane Węglokoksowi cztery kopalnie: Bobrek-Centrum, Piekary, Chwałowice oraz Jankowice". Zdaniem wicepremiera - dodał Grzesik - to jedyne możliwe źródło pozyskania środków na dalsze funkcjonowanie i inwestycje Kompanii Węglowej. Grzesik ocenił, że Solidarność odniosła się krytyczne do tej propozycji, bo jej zdaniem to rozpraszanie rynku producentów węgla. Wicepremier Piechociński pytany przez PAP o tę wypowiedź Grzesika, nie odniósł się do niej.

Zapewnił natomiast, że nie są zagrożone świadczenia pracownicze w Kompanii Węglowej i także poinformował, że premier Ewa Kopacz przyjęła od związkowców spółki zaproszenie na Śląsk.

Od sześciu dni związkowcy z Kompanii Węglowej okupują siedzibę spółki. Z decyzjami, co dalej, czekali na efekty posiedzenia rządowego zespołu ds. górnictwa oraz spotkania m.in. z premier Kopacz.

d10b8ga

Okupacja Kompanii Węglowej rozpoczęła się w czwartek po porannym spotkaniu zarządu ze związkowcami. Związkowcy ogłosili wówczas, że będą czekali na przyjazd przedstawiciela rządu Kopacz z jej pełnomocnictwami oraz z informacjami nt. planów dalszych działań odnośnie branży. Później wysłali m.in. dwa listy do szefowej rządu - ze stanowiskiem dotyczącym ich oceny sytuacji w KW i branży oraz z zaproszeniem premier do Katowic.

Związkowcy wskazywali, że bezpośrednim powodem podjęcia protestu w siedzibie KW była czwartkowa informacja zarządu spółki o braku środków na wypłatę grudniowych pensji dla pracowników i niepozyskaniu środków na finansowanie kluczowych elementów planu naprawczego. Według ich relacji przedstawionym przez zarząd rozwiązaniem alternatywnym miałoby być zamknięcie kilku kopalń i likwidacja miejsc pracy.

Po rozpoczęciu okupacji KW premier zapowiedziała jeszcze w czwartek, że będzie domagała się od międzyresortowego zespołu ds. górnictwa informacji w związku z sytuacją w KW, a także znalezienia rozwiązań. Potem spotkała się też z niektórymi członkami zespołu.

W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa stanęła przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września prezes Mirosław Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. Trudna sytuacja dotyczy także innych spółek węglowych.

(planujemy kontynuację tematu)

d10b8ga

Podziel się opinią

Share
d10b8ga
d10b8ga