GTC miało w IV kw. '12 r. 71,9 mln euro straty netto, gorzej od konsensusu (opis)

11.03. Warszawa (PAP) - GTC miało w IV kwartale 2012 roku 71,9 mln euro straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec blisko 112 mln euro straty rok...

11.03. Warszawa (PAP) - GTC miało w IV kwartale 2012 roku 71,9 mln euro straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec blisko 112 mln euro straty rok wcześniej - wynika z wyliczeń PAP. Wynik był gorszy od konsensusu, który zakładał 33,6 mln euro straty netto.

Strata operacyjna grupy wyniosła 63,75 mln euro, podczas gdy rok wcześniej spółka miała ok. 16 mln euro zysku EBIT. Średnia prognoz ankietowanych przez PAP analityków mówiła o 13,3 mln euro straty operacyjnej.

Przychody grupy wyniosły 34 mln euro wobec 37 mln euro przed rokiem. Konsensus zakładał sprzedaż na poziomie 37 mln euro.

Odpis aktualizujący wartość aktywów w IV kwartale 2012 r. wyniósł minus 75,6 mln euro.

Po czterech kwartałach 2012 r. strata netto dewelopera, przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniosła 96 mln euro, strata operacyjna sięgnęła 51,3 mln euro, a przychody wyniosły 147,6 mln euro.

Od początku roku odpis aktualizujący wartość aktywów wyniósł minus 114,7 mln euro. Strata wynika głównie z kryzysu strefy euro, który miał wpływ na spadek oczekiwanego poziomu czynszów oraz wzrost stóp kapitalizacji, głównie w Bułgarii, Rumunii i Chorwacji.

Jak podało GTC w komunikacie, przychody z wynajmu oraz z tytułu usług wyniosły w 2012 r. 129 mln euro (podobnie jak rok wcześniej), pomimo sprzedaży Galerii Mokotów w sierpniu 2011 r. oraz Platinium Business Park I-IV w październiku 2012 r.

"Ograniczenie przychodów będące wynikiem sprzedaży Galerii Mokotów oraz Platinium Business Park I-IV, zostało częściowo skompensowane dzięki przychodom generowanym przez nowo ukończone obiekty oraz zwiększony ogólny poziom wynajęcia" - podano.

Na dzień 31 grudnia 2012 r., ukończone budynki GTC były wynajęte w 91 proc. Marża na wynajmie w 2012 r. wyniosła 70 proc. (wobec 72 proc. w 2011 r.)

Przychody ze sprzedaży mieszkań spadły w zeszłym roku do 19 mln euro (z 25 mln euro w 2011 r.), co wynikało głównie ze spowolnienia sprzedaży mieszkań w Rumunii, wynikającego z niesprzyjających warunków ekonomicznych w tym kraju.

Zysk brutto z działalności operacyjnej w 2012 r. wyniósł 90 mln euro, w porównaniu do 95 mln euro w 2011 r. Jak poinformował deweloper, spadek ten był głównie wynikiem słabszej sprzedaży mieszkań.

Koszty sprzedaży zmniejszyły się o 45 proc. w porównaniu rok do roku i wyniosły 4 mln euro.

"Było to rezultatem ograniczenia wydatków marketingowych, co z kolei było możliwe dzięki lepszemu ogólnemu wskaźnikowi wynajęcia oraz zakończeniu procesu wynajmu nowo ukończonych inwestycji, jak również dzięki sprzedaży Galerii Mokotów" - czytamy w komunikacie.

Koszty administracyjne, wyłączając koszty związane z emisją nowych akcji, zmniejszyły się do 14 mln euro (24 mln euro w 2011 r.). Obniżenie kosztów administracyjnych wynikało przede wszystkim z wprowadzonych działań optymalizujących oraz faktu, że rok wcześniej część kosztów administracyjnych była związana ze sprzedażą Galerii Mokotów.

Koszty finansowe zmniejszyły się w 2012 r. do 72 mln euro.

"Wpływ na to miał przede wszystkim spadek odsetek związanych ze zobowiązaniami finansowymi (o 5 mln euro), jak również zmiana realnej wartości instrumentów zabezpieczających, wynikająca z ich nieefektywności w skutek przedłużenia terminu zapadalności oraz wykupienia obligacji" - podało GTC.

Strata netto w 2012 r. wyniosła 132 mln euro, na co wpływ miała przede wszystkim strata na wycenie portfela nieruchomości inwestycyjnych oraz odpisy związane z projektami mieszkaniowymi.

Wartość nieruchomości inwestycyjnych na koniec 2012 r. kształtowała się na poziomie 1,811 mld euro (włączając aktywa przeznaczone na sprzedaż w wysokości 42 mln euro).

Wskaźnik LTV zmniejszył się w 2012 r. do poziomu 53 proc. z 60 proc. w 2011 r.

Przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej, po spłacie odsetek oraz jednorazowych płatnościach związanych z ustanowieniem zabezpieczeń, wyniosły 21 mln euro, tyle samo co rok wcześniej.

"W 2013 rok wchodzimy silniejsi, a naszym celem jest dalsze zwiększanie płynności i zmniejszanie zadłużenia, co umożliwi nam wypełnianie zobowiązań finansowych oraz zapewni finansowanie nowych inwestycji. Są wśród nich trzy centra handlowe - dwa w Warszawie oraz jedno w Belgradzie, jak również budynek biurowy w Bukareszcie" - skomentował, cytowany w komunikacie prasowym Alain Ickovics, przewodniczący rady nadzorczej.

W Galerii Wilanów docelowo znajdzie się ok. 76.500 m kw. powierzchni handlowej do wynajęcia netto. W pierwszej fazie projektu powstanie 60.000 m kw. powierzchni do wynajęcia netto, a koszt jej realizacji szacowany jest na 160 mln euro. Jak poinformowano w komunikacie, projekt jest obecnie w fazie zaawansowanych przygotowań, a jego realizacja rozpocznie się niezwłocznie po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń.

W centrum handlowo-rozrywkowym na Białołęce znajdzie się ok. 60.000 m kw. powierzchni do wynajęcia netto, przy czym spółka rozważa możliwość realizacji projektu w dwóch fazach (45.000 oraz 15.000 m kw.). Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 160 mln euro.

GTC podało, że w zależności od sytuacji rynkowej, rozważa realizację nowych projektów: centrum handlowego w Belgradzie o powierzchni 32.000 m kw. (z możliwością rozbudowy o kolejne 13.000 m kw.), jak również budynku biurowego w Bukareszcie o powierzchni najmu 32.000 m kw.

GTC obecnie aktywnie działa w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Słowacji, Bułgarii, Rosji i na Ukrainie. Grupa buduje i zarządza gotowymi inwestycjami w trzech kluczowych sektorach rynku nieruchomości: budynków biurowych i centrów handlowych na wynajem oraz lokali mieszkaniowych na sprzedaż. (PAP)

jow/ morb/

Źródło artykułu:PAP
budownictwogtczysk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)