Trwa ładowanie...
d38u3i3

GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł do -3,7 pkt w październiku

Warszawa, 19.10.2016 (ISBnews) - Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) spadł o 1,3 pkt proc. m/m w październiku br. i wyniósł -3,7 pkt (i wzrósł o 7,5 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.

Share
d38u3i3

"Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości niższe niż we wrześniu. Najbardziej pogorszyły się oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek odpowiednio o 2,2; 2 i 1,8 pkt proc.), a w dalszej kolejności oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,9 pkt proc.). Nieco wyższą wartość odnotowano jedynie dla oceny dotyczącej obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 0,4 pkt proc.)" - czytamy w komunikacie.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 2,8 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -10,3 pkt (i był wyższy o 4,7 pkt proc. niż przed rokiem).

"Dla wszystkich składowych wskaźnika odnotowano wartości niższe niż przed miesiącem. Najwyraźniej obniżyły się oceny dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia (spadek o 5,1 pkt proc.). Oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy i przyszłej sytuacji gospodarczej kraju obniżyły się odpowiednio o 2,2; 2 i 1,8 pkt proc." - czytamy również w komunikacie.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W tym miesiącu przeprowadzono 1 458 wywiadów w okresie 3-12 października 2016 r. (w tym 86 metodą CATI).

(ISBnews)

d38u3i3

Podziel się opinią

Share
d38u3i3
d38u3i3