Trwa ładowanie...
d4uyx75

GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł do -9,4 pkt w październiku

Warszawa, 22.10.2015 (ISBnews) - Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) spadł o 0,5 pkt proc. m/m we wrześniu i wyniósł -9,4 pkt (i wzrósł o 4,7 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.

Share
d4uyx75

"Wśród składowych wskaźnika wyższą wartość odnotowano dla ocen obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost odpowiednio o 1,4; 1,1 i 0,6 pkt proc.). Nieznacznie obniżyła się ocena obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 0,3 pkt proc.). Ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego pozostała bez zmian" - czytamy w komunikacie.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,3 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -15 pkt (i był wyższy o 4,3 pkt proc. niż przed rokiem).

"Lepiej, niż przed miesiącem, oceniana była przede wszystkim przyszła sytuacja ekonomiczna kraju (wzrost o 1,1 pkt proc.). Nie zmieniły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, a nieznacznie pogorszyły się oceny dotyczące przyszłego oszczędzania pieniędzy i poziomu bezrobocia (spadek odpowiednio o 0,4 i 0,2 pkt proc.)." - czytamy również w komunikacie.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W tym miesiącu przeprowadzono 1 425 wywiadów w okresie 5-14 października 2015 r. (w tym 97 metodą CATI).

(ISBnews)

d4uyx75

Podziel się opinią

Share
d4uyx75
d4uyx75