GUS: inflacja w kwietniu wyniosła rdr 0,3 proc., a mdm 0,0 proc. (aktl.)

#
dochodzą szczegółowe informacje dot. cen
#

14.05. Warszawa (PAP) - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały bez zmian - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu o 0,6 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,3 proc.

Z danych GUS wynika, że spadek cen żywności oraz w łączności pozwolił na utrzymanie cen na poziomie z marca.

Niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,5 proc.) oraz towarów i usług związanych z łącznością (o 1,5 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt proc. i 0,08 pkt proc.

Z sekcji ceny żywności najbardziej potaniał cukier (o 7,8 proc.). Mniej również niż przed miesiącem płacono za mąkę pszenną (o 2,4 proc.), warzywa (o 1,7 proc.), oleje i tłuszcze (o 1,2 proc.) oraz ryż (o 0,7 proc.). W kwietniu niższe były też ceny artykułów w grupie "mleko, sery, jaja" przeciętnie o 0,3 proc., w tym jaj - o 0,9 proc., mleka - o 0,8 proc., serów i twarogów - o 0,2 proc.

Jak podaje GUS ceny w transporcie były niższe niż w marcu o 0,1 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,0 proc., w tym oleju napędowego - o 1,1 proc., a benzyn - o 0,7 proc.

Silny wpływ na ceny miały opłaty związane z łącznością, które spadły w kwietniu br. o 1,5 proc. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,7 proc., a usługi telekomunikacyjne o 1,5 proc.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)