GUS: koniec spisu rolnego

Spis rolny został zakończony. Spisano ok. 2 mln użytkowników gospodarstw rolnych. Obecnie trwa porządkowanie i weryfikacja danych. Pierwsze, wstępne wyniki spisu będą znane w połowie listopada - poinformował PAP we wtorek rzecznik GUS Wiesław Łagodziński.

02.11.2010 17:35

Tylko 37 tys. osób zdecydowało się na elektroniczne wypełnienie ankiety spisowej.

"Spis zakończył się pomyślnie, zostały wykonane wszystkie zaplanowane zadania" - powiedział Łagodziński. Dodał, że nie było większych incydentów, tylko kilka razy "psy pogoniły rachmistrzów", "a raz doszło do rękoczynów na skutek +odmiennych+ poglądów rolnika i rachmistrza". Zdarzały się też sporadyczne przypadki, że nie można było dotrzeć do użytkownika gospodarstwa.

Powszechny spis rolny trwał od 1 września do 31 października.

"Trwa porządkowanie danych po spisie. Bazował on na rejestrach, trzeba je obecnie skonfrontować. Technika przeprowadzania spisu się sprawdziła" - mówił rzecznik. Przypomniał, że spis prowadzony był przez rachmistrzów spisowych, przez telefon oraz ankietę, którą można było przesłać przez internet.

Łagodziński wyjaśnił, że spis rolny miał na celu m.in. ustalenie ile gospodarstw rolnych jest w Polsce. W poprzednim spisie rolnym (z 2002 r.) gospodarstw powyżej 1 hektara było 1,850 mln i "bliżej nieokreśloną liczbę działek użytkowanych rolniczo". Problem polegał na zweryfikowaniu, ile jest gospodarstw w rzeczywistości. W sumie dotarto do ok. 2 mln użytkowników działek rolnych.

Najczęściej rolnicy przekazywali informacje o gospodarstwie rachmistrzom spisowym. Ludzie mieli do nich największe zaufanie" - tłumaczył Łagodziński.

Mało rolników przesłało ankietę drogą elektroniczną. W sumie, z tej formy przekazu skorzystało trochę ponad 37 tys. rolników. "To niedużo, mieliśmy oczekiwania dużo większe. Sprawa jest nie w samym nastawieniu rolników, ale w dostępie do internetu" - podsumował Łagodziński.

Pierwsze, wstępne wyniki GUS zaprezentuje w połowie listopada, a całkowite dane będą gotowe prawdopodobnie w pierwszej połowie lutego 2011 roku - poinformował rzecznik. Raport ze spisu rolnego ma być przygotowany do połowy 2011 r., a informacje o polskim rolnictwie mają być przekazane do Eurostatu do końca marca 2012 r. Dane te są potrzebne Komisji Europejskiej do konstruowania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.

Celem spisu jest dostarczenie informacji m.in. dotyczących ogólnej charakterystyki gospodarstwa rolnego, powierzchni gruntów, zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich. GUS zebrał także informacje o liczbie ciągników i innych maszyn rolniczych, o zużyciu nawozów, strukturze dochodów gospodarstwa rolnego oraz o korzystaniu z programów wsparcia dla rolnictwa.

Anna Wysoczańska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)