Trwa ładowanie...
d3wt2d1
gus
20-11-2009 14:30

GUS: koniunktura w przemyśle w listopadzie oceniana pozytywnie

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w listopadzie oceniany jest pozytywnie, podobnie jak w październiku i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z raportu GUS. W listopadzie poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 19 proc.

d3wt2d1
d3wt2d1

"Odnotowywane ograniczenia bieżącego, a także prognozowanego na najbliższe miesiące portfela zamówień powodują, że produkcja utrzymuje się na poziomie z października. W nadchodzących miesiącach można oczekiwać niewielkiego spadku produkcji" - napisano w opublikowanym w piątek raporcie.

"Ograniczenia bieżącego (zarówno krajowego, jak i zagranicznego) i przyszłego portfela zamówień, a także przyszłej produkcji powodują, że dyrektorzy przedsiębiorstw negatywnie oceniają zarówno bieżącą, jak i przyszłą sytuację finansową. Na sytuację tę nie ma znaczącego wpływu poprawa możliwości terminowego ściągania należności od kontrahentów. W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych" - dodano.

Z raportu wynika, że mogą wzrosnąć ceny artykułów spożywczych, napojów, wyrobów tytoniowych, chemikaliów i wyrobów chemicznych.

Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają natomiast obniżyć ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, w skali nieco mniejszej niż przewidywano miesiąc wcześniej. Możliwy jest natomiast znaczny spadek cen metali. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują także dalszy spadek cen wyrobów tekstylnych.

W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszych redukcji zatrudnienia w dużych, średnich i małych przedsiębiorstwach. Przedsiębiorcy z dużych firm prognozują wzrost cen produkowanych wyrobów, natomiast średnie i małe przedsiębiorstwa zamierzają obniżać ceny swoich produktów.

d3wt2d1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wt2d1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj