GUS: koniunktura w przemyśle w listopadzie oceniana pozytywnie
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w listopadzie oceniany jest pozytywnie, podobnie jak w październiku i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z raportu GUS. W listopadzie poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 19 proc.
"Odnotowywane ograniczenia bieżącego, a także prognozowanego na najbliższe miesiące portfela zamówień powodują, że produkcja utrzymuje się na poziomie z października. W nadchodzących miesiącach można oczekiwać niewielkiego spadku produkcji" - napisano w opublikowanym w piątek raporcie.
"Ograniczenia bieżącego (zarówno krajowego, jak i zagranicznego) i przyszłego portfela zamówień, a także przyszłej produkcji powodują, że dyrektorzy przedsiębiorstw negatywnie oceniają zarówno bieżącą, jak i przyszłą sytuację finansową. Na sytuację tę nie ma znaczącego wpływu poprawa możliwości terminowego ściągania należności od kontrahentów. W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych" - dodano.
Z raportu wynika, że mogą wzrosnąć ceny artykułów spożywczych, napojów, wyrobów tytoniowych, chemikaliów i wyrobów chemicznych.
Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają natomiast obniżyć ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, w skali nieco mniejszej niż przewidywano miesiąc wcześniej. Możliwy jest natomiast znaczny spadek cen metali. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują także dalszy spadek cen wyrobów tekstylnych.
W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszych redukcji zatrudnienia w dużych, średnich i małych przedsiębiorstwach. Przedsiębiorcy z dużych firm prognozują wzrost cen produkowanych wyrobów, natomiast średnie i małe przedsiębiorstwa zamierzają obniżać ceny swoich produktów.