Trwa ładowanie...
d3pc9c8
Gospodarka

GUS: pesymistyczne oceny koniunktury w handlu

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w grudniu oceniany jest pesymistycznie, gorzej niż w listopadzie i analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Wpływają na to negatywne oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw - poinformował GUS w poniedziałek.
Share
GUS: pesymistyczne oceny koniunktury w handlu
Źródło: Jupiterimages
d3pc9c8

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie minus 5 (plus 2 w listopadzie).

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem 20 proc.), jej pogorszenie 22 proc. (w ubiegłym miesiącu 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie.

Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw są negatywne i gorsze od formułowanych w listopadzie - dodali autorzy badań.

d3pc9c8

Nieznacznie zwiększa się nadmierny stan zapasów towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy planują ograniczyć ilość towarów zamawianych u dostawców.

Z danych GUS wynika także, że wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest nieco wolniejszy od zgłaszanego w ubiegłym miesiącu.

Na najbliższe miesiące planowany jest spadek zatrudnienia, nieco większy niż przewidywano w listopadzie.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane.

d3pc9c8

"Na najniższym poziomie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się dla branży żywnościowej - minus 11 (przed miesiącem minus 4). W branży włókno, odzież, obuwie wskaźnik wynosi minus 8 (plus 1 w listopadzie), w branży pojazdy samochodowe - minus 5 (w ubiegłym miesiącu plus 3). Dla branży meble, rtv, agd wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie plus 14 (przed miesiącem plus 22)" - poinformował GUS.

d3pc9c8

Podziel się opinią

Share
d3pc9c8
d3pc9c8