GUS: PKB w drugim kwartale wzrósł o 3,3 proc. rok do roku

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2014 roku wzrósł o 3,3 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 3,4 proc. rdr w pierwszym kwartale - wynika z piątkowego komunikatu GUS.

GUS: PKB w drugim kwartale wzrósł o 3,3 proc. rok do roku
Źródło zdjęć: © Fotolia | lassedesignen

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2014 roku wzrósł o 3,3 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 3,4 proc. w pierwszym kwartale - wynika z piątkowych wstępnych danych GUS. Wcześniej GUS szacował dynamikę PKB w minionym kwartale na 3,2 proc.

W ujęciu kwartalnym nasza gospodarka rosła w drugim kwartale br. w tempie 0,6 proc., po wzroście w pierwszym kwartale o 1,1 proc.

Urząd wskazał, że głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy. Ponadto, po raz pierwszy od czwartego kwartału 2010 r., odnotowano ujemny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego (-1,6 pkt. proc.).

"W drugim kwartale 2014 r. wzrost popytu krajowego w skali roku wyniósł 5,1 proc. wobec 3,0 proc. w pierwszym kwartale br. Było to wynikiem silnego wzrostu akumulacji - o 19,7 proc., w tym nakładów brutto na środki trwałe o 8,4 proc." - napisano w komunikacie.

Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że w drugim kwartale inwestycje wzrosły o 5,6 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 3,5 proc.

Z danych wynika, iż spożycie ogółem było wyższe niż przed rokiem o 2,3 proc. (wobec 2,2 proc. w pierwszym kwartale tego roku), w tym spożycie indywidualne o 2,8 proc. W efekcie dodatni wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego umocnił się i wyniósł 4,9 pkt. proc. wobec 2,9 pkt. proc. w pierwszym kwartale tego roku.

"Wpływ spożycia ogółem, podobnie jak w pierwszym kwartale br., wyniósł +1,8 pkt. proc. (spożycia indywidualnego +1,7 pkt. proc., a spożycia publicznego +0,1 pkt. proc.). Dodatni wpływ akumulacji wyniósł +3,1 pkt. proc., w rezultacie umocnienia się pozytywnego wpływu popytu inwestycyjnego (do +1,4 pkt. proc.) i nienotowanego od pierwszego kwartału 2012 r. dodatniego wpływu przyrostu rzeczowych środków obrotowych (+1,7 pkt. proc.)" - czytamy w komunikacie.

Źródło artykułu:PAP
wynikipolskagospodarka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (128)