GUS podał dane o bezrobociu i sprzedaży

Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 3,9 proc. w porównaniu z
analogicznym okresem 2012 roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 0,9 proc. - podał we wtorek GUS.

GUS podał dane o bezrobociu i sprzedaży
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

22.10.2013 | aktual.: 22.10.2013 15:42

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 4,1 proc. rok do roku.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 4,6 proc. w ujęciu rocznym, a miesięcznym spadła o 0,23 proc.

Bezrobocie we wrześniu wyniosło 13 proc. wobec 13 proc. w sierpniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe w wielkopolskim.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu września wyniosła 2 mln 83,1 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 0,1 tys. osób. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 104,1 tys. osób.

Obraz
© (fot. GUS)

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (20,4 proc.), kujawsko-pomorskim (17,5 proc.) i zachodniopomorskim (16,9 proc.), a najniższe: w wielkopolskim (9,4 proc.), mazowieckim (11 proc.) oraz śląskim (11,1 proc.).

Jak poinformował GUS, w stosunku do sierpnia bezrobocie najbardziej spadło w województwach: łódzkim (o 0,9 proc.), dolnośląskim i lubuskim (po 0,6 proc.), wielkopolskim (o 0,5 proc.), natomiast zwiększyło się w województwach: zachodniopomorskim (o 1,2 proc.), pomorskim (o 1,1 proc.) i świętokrzyskim (o 0,9 proc.).

W porównaniu z wrześniem ub. r. stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, w największym stopniu w: mazowieckim (o 9,3 proc.), małopolskim (o 7,5 proc.), świętokrzyskim (o 7,3 proc.), śląskim (6,9 proc.) oraz lubelskim (o 5,8 proc.).

Z danych GUS na koniec września 2013 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 252,5 tys. osób, czyli o 48,9 tys. osób więcej niż przed miesiącem i 2,8 tys. osób mniej niż przed rokiem.

GUS poinformował ponadto, że na koniec września pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 73,5 tys. ofert pracy wobec 77,2 tys. przed miesiącem i 82,9 tys. przed rokiem.
W końcu września urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 50,5 tys. osób.

Ponadto GUS poinformował, że na koniec września 349 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 37,5 tys. pracowników, w tym 8,5 tys. osób z sektora publicznego. Przed rokiem było to odpowiednio: 534 zakłady, 36,5 tys. pracowników, w tym 10 tys. z sektora publicznego.

Z danych GUS wynika, że wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku, przy mniejszym o 1,1 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3 proc.

Złoty słabnie po danych o sprzedaży detalicznej

Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers

Dzisiejsze dane z Polski nie były złe, choć inwestorów rozczarowały. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca, czyli 13,0 proc., a sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,9 proc. w ujęciu rocznym, dokładnie tak, jak oczekiwaliśmy. Jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną rynek liczył jednak na więcej, bo na +4,4 proc. r/r. Stąd osłabienie złotego. EURPLN wzrósł po publikacji blisko 4,1780 z okolic 4,17.

Stopa bezrobocia wyniosła 13 proc., zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że we wrześniu 2012 r. stopa bezrobocia była niższa o 0,6 pkt proc., a stopa odsezonowana znów zacznie rosnąć, utrzymanie się stopy bezrobocia na podobnym poziomie co miesiąc temu jest tylko pozorną poprawą.

Jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną nasza prognoza była niższa od rynkowej, a wynikało to z przyhamowania wzrostu składowych badań koniunktury konsumenckiej GUS. Zmienna „dokonywanie ważnych zakupów” poprawia się z opóźnieniem względem Bieżącego Wskaźnika Ufności Konsumenckiej. Mimo to wzrost sprzedaży detalicznej jest ważny. Powinien przyczynić się do tego, że to właśnie spożycie indywidualne w końcu powinno wesprzeć wzrost PKB.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (176)