Trwa ładowanie...

GUS podał dane o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2011 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,1%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.

GUS podał dane o inflacjiŹródło: Thinkstockphotos
deyb7cl
deyb7cl

Inflacja r/r wyniosła 3,9 proc.

Wskaźnik CPI był niższy niż oczekiwał rynek. Analitycy prognozowali, że ceny wzrosną 4,1 proc. Czy to oznacza, że RPP w najbliższym czasie obniży stopy procentowe?

- Do końca roku nie oczekiwałabym ani podwyżki, ani obniżki stóp procentowych - powiedziała w TVN CNBC Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 0,3%), edukacją (o 3,5%), a także wzrost cen odzieży i obuwia (o 0,6%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt proc., 0,04 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 0,6%), żywności (o 0,2%) oraz rekreacji i kultury (o 0,4%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt proc., 0,04 pkt proc. i 0,03 pkt proc.

Kliknij, żeby powiększyć: Dane GUS o inflacji
Źródło: Kliknij, żeby powiększyć: Dane GUS o inflacji

Wrzesień to czwarty z kolei miesiąc br., w którym obniżyły się ceny żywności (o 0,2%, wobec spadku o 1,6% w sierpniu br.). Potaniały owoce i warzywa (odpowiednio o 6,2% i 1,7%). Utrzymała się obserwowana od maja br. spadkowa tendencja cen cukru, za który we wrześniu br. płacono o 2,0% mniej niż w poprzednim miesiącu. Nieznacznie potaniało także mleko (o 0,1%). Więcej niż w sierpniu br. płacono natomiast za mięso (przeciętnie o 0,8%), w tym za mięso wołowe – o 2,0%, drób – o 1,2%, a mięso wieprzowe – o 0,9%. Obserwowany wzrost cen mięsa przełożył się na dynamikę cen wędlin, za które należało zapłacić o 0,7% więcej niż w sierpniu br. Podrożały artykuły w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne (o 0,7%), a także tłuszcze zwierzęce i jaja (po 0,6%).

deyb7cl

Konsumenci więcej płacili także za „wyroby cukiernicze i miód” oraz ryby (po 0,4%). We wrześniu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych (przeciętnie o 0,2%), w tym kawy – o 0,8%. Ceny herbaty utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w sierpniu br. Mniej płacono natomiast za wody mineralne lub źródlane – o 0,4% i soki – o 0,2%. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,3% więcej niż w poprzednim miesiącu. Ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem.

deyb7cl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deyb7cl