Trwa ładowanie...
gus
15-10-2012 14:01

GUS podał dane o inflacji

GUS podał najnowsze dane o inflacji. We wrześniu ceny wzrosły o 3,8 proc. licząc rok do roku. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,9 proc. W sierpniu inflacja wynosiła 3,8 proc.

GUS podał dane o inflacjiŹródło: Jupiterimages
d16mgia
d16mgia

W ujęciu miesiąc do miesiąca po dwóch kolejnych miesiącach z deflacją zanotowaliśmy wzrost cen. We wrześniu ceny w porównaniu do sierpnia wzrosły o 0,1 proc. Prognoza przewidywała inflację na poziomie 0,2 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2012 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,3%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie spadki cen żywności (o 1,3%), a także odzieży i obuwia (o 2,8%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,28 pkt proc. i 0,13 pkt proc. Wyższe ceny towarów i usług w zakresie transportu (o 0,7%) oraz mieszkania (o 0,1%), podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc. i 0,03 pkt proc. - czytamy w komunikacie GUS.

- Warto zwrócić uwagę, że w trzecim kwartale średnia miesięczna zmiana indeksu cen w kwartale była najniższa od co najmniej dziesięciu lat. Spadek presji cenowej potwierdza również inflacja bazowa netto – czyli po odjęciu żywności i energii – która spadła we wrześniu do ok. 1,8 proc., z 2,1 proc. w sierpniu - napisał w komentarzu Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

d16mgia

Podkreślił, że poniedziałkowe dane są bardzo wyraźnym sygnałem, że ceny reagują na spadek popytu krajowego. Już w październiku inflacja znajdzie się w granicach celu inflacyjnego (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.), a do wiosny 2013 r. osiągnie środek celu, czyli 2,5 proc. Przy niskim wzroście płac, stagnacji popytu krajowego i globalnym osłabieniu koniunktury inflacja nie ma szans na utrzymanie się w pobliżu obecnych poziomów. Dzisiejsze dane są kolejnym argumentem za obniżeniem stóp procentowych – nawet o 0,5 pkt proc. jednorazowo, choć Rada Polityki Pieniężnej będzie prawdopodobnie „poruszała się” małymi krokami po 0,25 pkt proc.

d16mgia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16mgia