Trwa ładowanie...
d38swyz
18-06-2014 17:45

GUS: produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 4,4 proc. (aktl.2)

#
dochodzą komentarze ekspertów
#

d38swyz
d38swyz

18.06. Warszawa (PAP) - Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 4,4 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To mniej od oczekiwań analityków pytanych przez PAP - spodziewali się wzrostu rdr o 6,3 proc., zaś mdm o 0,2 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w maju o 2,7 proc., a mdm spadła o 1,5 proc.

W sektorze górnictwo i wydobywanie produkcja w ujęciu rocznym spadła o 8,7 proc. (spadek o 3,6 proc. mdm), w sektorze przetwórstwo przemysłowe wzrost wyniósł 5,7 proc. (spadek o 0,9 proc. mdm), w sektorze wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę spadła o 1,7 proc. (spadek o 10,6 proc. mdm). Produkcja związana z dostawą wody; gospodarowaniem ściekami i odpadami, rekultywacją wzrosła o 1,9 proc. (wzrost 2,9 proc. mdm), a produkcja budowlana wzrosła o 10 proc. (wzrost o 14 proc. mdm).

Zgodnie z danymi GUS produkcja przemysłowa w maju 2014 roku wzrosła w ujęciu rocznym w 27 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS.

d38swyz

Wzrost odnotowano m.in. w produkcji mebli - o 18,3 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 13,7 proc., maszyn i urządzeń - o 13,2 proc., metali - o 12,2 proc., wyrobów z metali - o 11,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 11,6 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 9,1 proc.

Natomiast spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem 2013 roku wystąpił w 7 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,3 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 8,1 proc., napojów - o 7,3 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 4,2 proc.

W okresie styczeń-maj br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,7 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano spadek o 1,0 proc.

Zgodnie z danymi GUS w budownictwie produkcja w maju 2014 r. rosła we wszystkich działach zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym.

d38swyz

W stosunku do maja 2013 roku w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty specjalistyczne produkcja wzrosła o 23,1 proc., w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 9,5 proc., a w zajmujących się głównie wznoszeniem budynków - o 2,4 proc.

Natomiast w porównaniu z kwietniem tego roku produkcja budowlano-montażowa zrealizowana przez jednostki specjalizujące się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrosła o 21,9 proc., w przedsiębiorstwach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 14,4 proc., a w realizujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków - o 7,2 proc.

W okresie styczeń-maj produkcja budowlano-montażowa była o 11,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2013 roku, kiedy notowano spadek o 21,5 proc.

d38swyz

Zgodnie z danymi GUS ceny produkcji przemysłowej w maju rdr spadły o 1,0 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,2 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w maju w ujęciu rocznym spadły o 0,7 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek zauważyła, że maj był mniej korzystny dla firm z sektora przemysłowego niż oczekiwano, mimo jednego długiego weekendu mniej niż rok wcześniej. "Tempo wzrostu produkcji wyhamowało w przetwórstwie. Na to wpływ może mieć embargo nałożone przez kilka krajów Europy Wschodniej i Azji na niektóre polskie produkty" - podkreśliła.

"W kolejnych miesiącach rosnące zamówienia, zarówno z zagranicy (zwłaszcza z Europy Zachodniej), jak i krajowe powinny rekompensować ubytek spowodowany nałożeniem embarga, niemniej jednak dynamika produkcji nie będzie raczej przekraczać 5 proc. rok do roku" - dodała.

d38swyz

Kurtek szacuje, że tempo wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br. będzie zbliżone do tego z pierwszego kwartału. "Oznacza to, że okres dynamicznego przyspieszania gospodarki mamy póki co za sobą. Z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej ważna będzie zwłaszcza struktura wzrostu PKB. Jeśli pokaże ona w drugim kwartale dalszy wzrost konsumpcji i inwestycji, powinno to - mimo bardzo niskiego poziomu inflacji czy nawet spadku cen w miesiącach letnich - powstrzymać RPP przed obniżkami stóp procentowych" - zaznaczyła główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oceniła, że maj był w przemyśle trochę słabszy niż poprzednie trzy miesiące, ale produkcja ciągle rośnie. "Doskonale radzą sobie branże eksportowe, zwłaszcza produkcja mebli, maszyn i urządzeń, metali, wyrobów z metali i wiele innych, niestety poza chemią" - wyjaśniła.

"Przyczyną słabszych wyników przemysłu w maju są kłopoty górnictwa i lekka zadyszka energetyki. Gorsza sytuacja w górnictwie może się utrzymywać w kolejnych miesiącach, ponieważ rośnie import węgla, bowiem polskie kopalnie nie są w stanie konkurować z tanim węglem sprowadzanym np. z Rosji" - dodała.

d38swyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38swyz