Trwa ładowanie...

GUS ujawnia dane. Mleko z każdym miesiącem drożeje, ale amatorzy schabowego mają powody do radości

Rosnące ceny żywności nie dotyczą wszystkich podstawowych produktów spożywczych. Opublikowane przez GUS dane o produktach rolnych to dobre informacje dla fanów schabowego. Portfele amatorów wołowiny są jednak lżejsze niż przed rokiem.

Share
GUS ujawnia dane. Mleko z każdym miesiącem drożeje, ale amatorzy schabowego mają powody do radości
Źródło: Shutterstock.com
d406hub

Od miesięcy Polacy uważnie sprawdzają, ile muszą zapłacić za produkty żywnościowe. Wszystko za sprawą drożejącego masła. A mleko, czyli jego główny składnik, wyraźnie podrożało, bo o 23,4 proc. w ciągu roku. Z kolei między wrześniem a październikiem wzrost wyniósł 2,4 proc. - wynika z zestawienia cen produkutów rolnych w październiku opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Różnice są znaczne

Za hektolitr mleka w październiku skupy płaciły średnio 148,42 zł, choć różnice między województwami były wyraźne. Najwięcej zarabiali producenci z woj. warmińsko-mazurskiego. Każde 100 l przynosiło im 157,41 zł. Znacząco mniej oferowały skupy w Małopolsce, bo jedynie 129,15 zł.

Zobacz też, jak zaoszczędzić na maśle produkowanym w domu:

W skali roku wzrosły również ceny niemal wszystkich zbóż. Jedynym, za które płacono mniej, był owies. W stosunku do wartości sprzed roku był tańszy o 1,3 proc. Ta obniżka nie będzie odczuwalna dla naszych portfeli. Nie kupujemy aż tyle płatków owsianych. Jeśli jednak podstawą naszego żywienia byłyby ziemniaki, moglibyśmy mieć powody do zadowolenia. Cena ich skupu spadła o ponad 5 proc.

d406hub

Tańsza wieprzowina, droższy drób i wołowina

Zmiany odczuli także mięsożercy. Wzrost cen dotknął najbardziej amatorów wołowiny – w ciągu roku cena kilograma tzw. żywca wzrosła o 10 proc. Hodowcy drobiu również mogą mieć powody do radości – cena skupu podniosła się o niemal 8 proc.

Październikowe dane ucieszą także konsumentów, którzy nie wyobrażają sobie obiadu bez schabowego. Rzeźnie za kilogram trzody chlewnej płaciły mniej niż przed rokiem.

Wykres dynamiki cen opublikowany przez GUS GUS
Wykres dynamiki cen opublikowany przez GUS Źródło: GUS, Fot: GUS
d406hub

Podziel się opinią

Share
d406hub
d406hub