Trwa ładowanie...
dgnhtvu
dgnhtvu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

GUS: w ciągu 5 miesięcy br. oddano więcej mieszkań niż przed rokiem (aktl.2)

#
dochodzi komentarz Home Broker
#
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dgnhtvu

17.06. Warszawa (PAP) - Według wstępnych danych, w okresie styczeń-maj 2016 r. oddano do użytkowania 61 tys. 117 mieszkań, tj. o 16,3 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. - podał w piątek GUS.

"W okresie pięciu miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 77 tys. 270 mieszkań, tj. o 10,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 13,2 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 68 tys. 739, tj. o 4,3 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 12,2 proc.)" - czytamy.

Urząd poinformował, że największy udział (49,8 proc.) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni. W okresie styczeń-maj 2016 r. oddali oni do użytkowania 30 tys. 464 mieszkania (o 5,5 proc. mniej niż przed rokiem). "W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 36 tys. 467 mieszkań, tj. o 10,8 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 11,6 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 33 tys. 548 mieszkań, tj. o 7,8 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 0,6 proc.)" - dodano w komunikacie.

dgnhtvu

Z kolei deweloperzy, w ciągu pięciu miesięcy br., oddali do użytkowania 28 tys. 932 mieszkania (47,3 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania). Było to o 51,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r., kiedy notowano spadek o 11,1 proc. "Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 38 tys. 716 mieszkań, tj. o 8,1 proc. więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 16,7 proc.). Odnotowano natomiast spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, do 33 tys. 440 mieszkań, tj. o 1,2 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 29,8 proc.) " - poinformował urząd.

W przypadku spółdzielni mieszkaniowych, to przez pięć miesięcy oddały one 926 mieszkania. W zeszłym roku było to 495 mieszkań. GUS dodał, że wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 970 wobec 519 mieszkań w roku poprzednim. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 459 wobec 606 mieszkań przed rokiem.

W przypadku pozostałych inwestorów, czyli budownictwa komunalnego, społecznego, czynszowego i zakładowego, to oddali oni do użytkowania 795 mieszkania (w 2015 r. było to 723 mieszkania).

W budownictwie komunalnym oddano w tym roku 404 mieszkania (397 przed rokiem), w społecznym czynszowym 369 mieszkania (112 w 2015 r.), a w zakładowym - 22 mieszkania (214 przed rokiem). "W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto wzrosła odpowiednio - do 1 tys. 628, wobec 717 przed rokiem i do 781, wobec 401 w roku poprzednim" - dodał urząd statystyczny.

dgnhtvu

W ciągu pięciu miesięcy, wzrost liczby oddanych mieszkań, odnotowano w 12 województwach. Najwięcej mieszkań oddano w woj. dolnośląskim (o 44,1 proc.), mazowieckim (o 33,8 proc. oraz lubelskim (o 32,5 proc.). Z kolei spadkowa tendencja wystąpiła w czterech województwach. Największy spadek odnotowano w woj. podkarpackim (o 4,3 proc.), śląskim (o 3,3 proc.), zachodniopomorskim (o 1,8 proc.) i opolskim - o 0,3 (proc.).

"W okresie pięciu miesięcy 2016 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w dwunastu województwach, w tym największy: w opolskim - o 133,5 proc., świętokrzyskim - o 50,5 proc. i podkarpackim - o 40,7 proc. Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w województwie: warmińsko-mazurskim - o 15,8 proc., małopolskim - o 7,3 proc., podlaskim - o 1,2 proc. i mazowieckim - o 0,9 proc." - dodano w komunikacie.

Urząd poinformował też, że w dziesięciu województwach nastąpił też wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Największy przyrost był w kujawsko-pomorskim (o 50,4 proc.), świętokrzyskim (o 36,9 proc.) i opolskim (o 33,7 proc.).

Z kolei spadki odnotowano w sześciu województwach. Największy był w pomorskim (o 15,4 pro.), małopolskim (o 14,4 proc.) i podlaskim (o 6,9 proc.).

dgnhtvu

GUS podał, że w przypadku Mazowsza, które ma największy udział na rynku budownictwa mieszkaniowego, rozpoczęto budowę 14 tys. 7 mieszkań, tj. o 10,5 proc. więcej niż przed rokiem.

Marcin Krasoń z Home Broker wskazał w komentarzu, że dane GUS pokazały pierwsze od dawna wyraźne spadki aktywności deweloperów. "Na razie jest jednak za szybko na ogłaszanie końca dobrego okresu na rynku. By to ocenić potrzeba trochę więcej czasu niezbędnego do przyjrzenia się wynikom w dłuższym okresie" - zwrócił uwagę.

"W pierwszych pięciu miesiącach tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 33 tys. 440 nowych lokali mieszkalnych, to o 1,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W samym maju były to 6 tys. 72 mieszkania, co rok do roku oznacza spadek o 26,7 proc. Gdy jednak przyjrzymy się tej statystyce w dłuższym okresie, badając okresy 12-miesięczne, to okaże się, że aktualny poziom (86 tys. 100 mieszkań) jest o 11,1 proc. wyższy niż przed rokiem i o 2,5 proc. niższy niż miesiąc temu" - dodał ekspert.

Krasoń ocenił, że aktualnie rynek "zbiera plony" sprzed roku-dwóch. "Z miesiąca na miesiąc przybywa mieszkań oddawanych do użytkowania. W ostatnich 12 miesiącach było ich 72,6 tys., wartość ta niemal nieprzerwanie rośnie od wiosny ubiegłego roku, w kwietniu 2015 r. wynosiła 55,4 tys. Spodziewamy się dalszych wzrostów tego wskaźnika jeszcze przez kilka kwartałów. Realizacja inwestycji deweloperskiej trwa bowiem około dwóch lat, a statystyka GUS pokazywała wzrost liczby rozpoczętych budów przez niemal całe ostatnie trzy lata. Nowych mieszkań na rynku nie powinno więc brakować przez jeszcze co najmniej dwa lata" - dodał.

dgnhtvu

Analityk zwrócił uwagę, że spadkowy maj, dla deweloperów może być "statystycznym wypadkiem przy pracy" wynikającym z dwóch długich weekendów. "Jest to bowiem okres, który nie sprzyja jakiejkolwiek aktywności biznesowej" - podkreślił.

Przedstawiciel Home Broker dodaje, że rynek mieszkaniowy wyczekuje konkretów związanych z rządowym programem Mieszkanie Plus.

"W czerwcu pojawiły się kolejne uszczegółowienia nowego programu rządowego, ale nadal pozostaje w nim sporo pytań. Na razie pewni możemy być tego, że pomysł ma opierać się na kilku filarach: wsparciu budownictwa społecznego, wprowadzenia tanich mieszkań na wynajem oraz stymulowaniu indywidualnego oszczędzania na mieszkanie. Najbardziej interesująco zapowiada się drugi z tych punktów, czyli budowa tanich mieszkań na wynajem, które na dodatek lokatorzy będą mogli po latach wykupić. Teoretycznie lokale te mają być dostępne dla wszystkich, ale z zapowiedzi polityków wynika, że preferowane będą rodziny wielodzietne oraz osoby, których nie stać na kredyt hipoteczny i rynkowy najem. To ostatnie zastrzeżenie jest o tyle ważne, że ogranicza dostępność tanich mieszkań. Należy też pamiętać, że nieruchomości te nie będą budowane w wysokim standardzie, mogą nie mieć garaży, a ich położenie na mapie miasta pozostawiać wiele do życzenia" - dodał Krasoń.

Jego zdaniem, pojawienie się dużej liczby tanich mieszkań na wynajem powinno doprowadzić do obniżek stawek także w innych segmentach rynku. Zaznaczył jednak, że nie można spodziewać się rewolucji i gwałtownych spadków, ponieważ program jest rozpisany na wiele lat, a na jego efekty trzeba będzie zaczekać.

dgnhtvu

Podziel się opinią

Share

dgnhtvu

dgnhtvu