Trwa ładowanie...
d3sni6l

GUS: w marcu obecne i przyszłe nastroje konsumentów nieznacznie gorsze

W marcu tego roku obecne i przyszłe nastroje konsumenckie, ocenianie na podstawie wskaźników syntetycznych, nieznacznie się pogorszyły - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Share
d3sni6l

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej obniżył się mdm o 0,9 pkt proc. i ukształtował się na poziomie minus 21,0.

"Spośród składowych wskaźnika najbardziej pogorszyły się oceny odnoszące się do obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (dla obu wskaźników spadek o 2,5 pkt proc.), a w nieco mniejszym stopniu dotyczące dokonywania ważnych zakupów (spadek o 1,6 pkt proc.)" - wynika z badań.

"Poprawiły się natomiast oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 1,8 pkt proc.)" - dodano.

d3sni6l

W porównaniu do marca 2013 roku obecna wartość BWUK jest wyższa o 8,4 pkt proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej ukształtował się na poziomie minus 24,4, co oznacza spadek o 0,2 pkt proc.

"Na spadek wartości wskaźnika wpłynęło pogorszenie ocen dotyczących przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 2,5 pkt. proc.) oraz oszczędzania pieniędzy (spadek o 2,1 pkt proc.)" - podał GUS.

"Wyraźnej poprawie uległy oceny dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 3,9 pkt proc.)" - dodano.

W marcu br. WWUK osiągnął wartość o 14,3 pkt proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2013 roku.

d3sni6l

Podziel się opinią

Share
d3sni6l
d3sni6l