Trwa ładowanie...
d18uxyi
22-10-2015 14:50

GUS: w październiku przedsiębiorcy dobrze oceniają koniunkturę

W październiku br. najbardziej optymistycznie koniunkturę oceniają przedsiębiorstwa związane z przetwórstwem przemysłowym oraz jednostki z sekcji finanse i ubezpieczenia - poinformował w czwartek GUS. Najbardziej pesymistycznie - podmioty prowadzące działalność w budownictwie, zakwaterowaniu i gastronomii.

d18uxyi

Według komunikatu GUS, w październiku dyrektorzy przedsiębiorstw większości badanych sekcji zgłaszają pozytywne oceny koniunktury.

Optymistycznie, lepiej niż w analogicznym okresie ostatnich czterech lat oceniają koniunkturę przedsiębiorstwa związane z przetwórstwem przemysłowym - zaznacza GUS.

"W październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3, podobnie jak we wrześniu. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 12 proc." - głosi komunikat urzędu.

Bardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę przedsiębiorcy budowlani.

d18uxyi

"W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 8 (przed miesiącem minus 5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 19 proc. (przed miesiącem odpowiednio 13 proc. i 18 proc.)" - czytamy w komunikacie.

Oceny z zakresu handlu hurtowego są korzystne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem i lepsze od prezentowanych w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat - zaznacza GUS.

Od marca 2015 r. utrzymują się też pozytywne opinie dotyczące koniunktury handlu detalicznego i są one lepsze od zgłaszanych w październiku poprzednich sześciu lat - dodaje urząd.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w październiku na poziomie plus 5 (plus 4 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 12 proc)" - informuje komunikat.

d18uxyi

Także podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa, dodaje GUS, od dziewięciu miesięcy oceniają koniunkturę gospodarczą optymistycznie, w październiku - podobnie jak we wrześniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat.

"W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 6 (przed miesiącem plus 5). Poprawę koniunktury odnotowuje 17 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 11 proc. (we wrześniu odpowiednio 16 proc. i 11 proc)" - głosi komunikat.

Natomiast bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem, ale mniej niekorzystne niż w październiku ostatnich pięciu lat są opinie formułowane przez przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią są - zaznacza GUS.

"W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 4 (przed miesiącem minus 1). Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 17 proc. (we wrześniu odpowiednio 14 proc. i 15 proc.)" - głosi komunikat.

d18uxyi

GUS zwraca zarazem uwagę, że "po raz pierwszy od maja br. bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są niekorzystnie". "Odpowiednie prognozy są bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy jednostek sygnalizują niewielki wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. W najbliższych trzech miesiącach można spodziewać się dalszych redukcji zatrudnienia. Przedsiębiorcy zapowiadają utrzymanie spadku cen" - czytamy w komunikacie.

Od początku ubiegłego roku utrzymują się z kolei zbliżone, korzystne oceny koniunktury zgłaszane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność z zakresu informacji i komunikacji.

"W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 15 (przed miesiącem plus 14). Poprawę koniunktury odnotowuje 21 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc. (we wrześniu odpowiednio 20 proc i 6 proc)" - głosi komunikat.

GUS informuje także, że najbardziej optymistyczne opinie spośród badanych rodzajów działalności, zbliżone do sygnalizowanych przed rokiem, formułują jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia.

"W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 22 (przed miesiącem plus 21). Poprawę koniunktury odnotowuje 28 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc. (we wrześniu odpowiednio 27 proc. i 6 proc.)" - wynika z komunikatu GUS.

d18uxyi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18uxyi