Trwa ładowanie...
ddrh9zs
15-10-2015 15:05

GUS: we wrześniu ceny spadły o 0,3 proc. wobec sierpnia (aktl.)

#
dochodzi komentarz ekspertów
#

ddrh9zs
ddrh9zs

15.10. Warszawa (PAP) - We wrześniu br. ceny spadły o 0,3 proc. wobec sierpnia br., a nie o 0,2 proc., jak podawano wcześniej w tzw. szybkim szacunku - podał GUS. W ujęciu rocznym ceny spadły o 0,8 proc. Zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach inflacja będzie stopniowo wzrastać.

GUS zaznaczył, że w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.

"W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny w zakresie transportu (o 3,2 proc.), rekreacji i kultury (o 1,8 proc.) oraz mieszkania (o 0,3 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt. proc., 0,12 pkt. proc. i 0,07 pkt. proc." - poinformował GUS.

Zgodnie z danymi urzędu statystycznego podwyżki cen żywności (o 0,7 proc.), a także odzieży i obuwia (o 0,9 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,15 pkt. proc. i 0,05 pkt proc.

ddrh9zs

GUS podał, że ceny żywności wzrosły we wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,7 proc., wobec spadku o 0,8 proc. w sierpniu br. Najbardziej podrożały warzywa (o 6,6 proc.) i cukier (o 4,2 proc.). Obniżyły się natomiast ceny masła (o 1,8 proc.), owoców (o 1,6 proc.), ryżu (o 1 proc.) oraz pieczywa (o 0,1 proc.).

"Zanotowano nieznaczny wzrost cen wyrobów tytoniowych (o 0,1 proc.). Ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu" - zaznaczono.

Według GUS koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno - letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno - zimowej spowodowało, iż we wrześniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 1,5 proc. i 0,7 proc. wyższym niż w sierpniu br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się we wrześniu br. o 0,3 proc., opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż w sierpniu br. o 0,1 proc.

ddrh9zs

"Ceny w zakresie transportu były niższe niż w sierpniu br. o 3,2 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 4,8 proc., w tym benzyny - o 5,2 proc., gazu ciekłego - o 4,3 proc., a oleju napędowego - o 4 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono również za usługi transportowe (o 3,4 proc.). Odnotowano natomiast wzrost opłat za samochody osobowe (o 0,7 proc.)" - wskazano w komunikacie.

Opłaty związane z łącznością były we wrześniu niższe o 0,2 proc., a ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą były niższe o 1,8 proc. niż w sierpniu. GUS zauważył, że w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego opłaty dotyczące edukacji wzrosły o 0,5 proc. Natomiast ceny w restauracjach i hotelach wzrosły o 0,1 proc. Podniesiono też opłaty za wyżywienie w stołówkach o 0,4 proc. Z kolei usługi w zakresie zakwaterowania potaniały o 0,4 proc.

Według GUS licząc w ujęciu rocznym deflacja we wrześniu wyniosła 0,8 proc., w tym ceny towarów spadły o 1,5 proc., a usług wzrosły o 1,1 proc.

ddrh9zs

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 10 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,4 proc.) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,91 pkt proc., 0,23 pkt proc. i 0,04 pkt proc." - napisano.

"Wzrosty cen związanych ze zdrowiem (o 2,3 proc.), a także mieszkaniem (o 0,3 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt proc. i 0,08 pkt proc." - dodano.

Zgodnie z opublikowanym po raz pierwszy na początku października eksperymentalnym, tzw. szybkim szacunkiem inflacji, ceny we wrześniu 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku obniżyły się o 0,8 proc.

ddrh9zs

Dane te zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się deflacji na poziomie 0,6 proc. w ujęciu rocznym i utrzymaniu cen w ujęciu miesięcznym. Eksperci tłumaczyli inny od oczekiwanego wynik spadkiem cen paliw w związku z utrzymującymi się na niskim poziomie cenami surowców.

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział w czwartek dziennikarzom, że deflacja powinna ustąpić na przełomie listopada i grudnia, a pod koniec roku wzrost cen może przekroczyć 0,4 proc.

"Na przełomie listopada i grudnia przewidujemy ustąpienie deflacji, a na koniec roku poziom inflacji sięgający, a nawet przekraczający, 0,4 proc. To jest powolny powrót do celu NBP (2,5 proc.), ale będzie bardzo widoczny pod koniec tego roku i jeszcze mocniej w następnym. A to w dużej mierze dzięki doskonałej sytuacji na rynku pracy" - powiedział szef resortu finansów.

ddrh9zs

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśliła, że czwartkowe dane GUS potwierdziły pogłębienie się deflacji w Polsce we wrześniu. "Zgodnie z oczekiwaniami wpływ na to miał dalszy spadek cen w kategorii +transport+, głównie za sprawą spadku cen paliw we wrześniu, a także spadek cen w kategorii +użytkowanie mieszkania i nośniki energii+ za sprawą obniżki taryf gazowych dla gospodarstw domowych" - zaznaczyła.

"Nie ma też zaskoczenia w przypadku cen w kategorii +żywność i napoje bezalkoholowe+, które wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,6 proc., tj. więcej niż w analogicznym okresie w latach poprzednich. W kategorii tej widać efekt suszy, choć podkreślić trzeba, że byłby on prawdopodobnie jeszcze większy, gdyby nie nałożone przez Rosję w ubiegłym roku embargo na europejskie (w tym polskie) towary rolno-spożywcze" - oceniła główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Kurtek zauważyła, że w kolejnych miesiącach br. deflacja nie powinna się pogłębiać. "Nie jest jednak pewne, czy już w grudniu zobaczymy wskaźnik CPI z wartością zerową lub dodatnią. Zależeć to będzie od dwóch czynników: kształtowania się wspomnianych wyżej cen żywności oraz cen ropy na świecie" - podkreśliła.

ddrh9zs

Według Kurtek niezależnie od tego, jaki będzie październikowy wskaźnik CPI, nie będzie miał on wpływu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. "Do końca kadencji obecnej Rady, czyli do lutego 2016 r., stopy procentowe w Polsce nie zostaną zmienione" - oceniła.

Wojciech Matysiak z Biura Analiz Makroekonomicznych Pekao oczekuje, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie stopniowo wzrastać. "Spodziewam się, że na koniec roku wzrost inflacji osiągnie 0 proc. rok do roku" - podkreślił. Jego zdaniem wzrost inflacji w najbliższych miesiącach będzie wynikiem przede wszystkim rosnącej dynamiki cen transportu oraz żywności ze względu na mniejszą podaż zbóż, owoców i warzyw w związku z suszą. "Już obecnie obserwujemy wyraźne trendy wzrostowe cen owoców i warzyw na rynkach hurtowych" - dodał.

ddrh9zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrh9zs