Trwa ładowanie...
d2z43hk
21-05-2015 14:42

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł do +2 pkt w maju

Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 13% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

d2z43hk
d2z43hk

Warszawa, 21.05.2015 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w kwietniu na poziomie plus 2 pkt, tj. spadł o 2 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 13% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Utrzymują się optymistyczne diagnozy i prognozy sprzedaży. Od połowy 2008 r. oceny sytuacji finansowej są negatywne, w maju nieco gorsze od zgłaszanych w kwietniu. W ostatnich trzech miesiącach utrzymują się nieznacznie optymistyczne przewidywania w tym zakresie. Poziom nadmiernych zapasów towarów nie zmienia się. W maju firmy nie przewidują zmian poziomu zamówień towarów u dostawców. Zatrudnienie może pozostać bez zmian. W najbliższych trzech miesiącach jednostki prognozują spowolnienie dynamiki cen towarów" - czytamy w komunikacie.

W maju koniunktura oceniana jest optymistycznie przez przedstawicieli branż tekstylia, odzież, obuwie (plus 9 - spadek o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 6 - spadek o 1 pkt proc.) oraz pojazdy samochodowe (plus 4 - spadek o 2 pkt proc.). Nieznacznie negatywnie koniunkturę oceniają jedynie przedstawiciele branży żywnościowej (minus 3 - spadek o 2 pkt proc.), podał również GUS.

"Od początku 2013 r. przedstawiciele firm handlowych sygnalizują stopniowy spadek dotkliwości barier związanych z niedostatecznym popytem (43% w maju br., 44% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (32% w maju br., 35% przed rokiem)"- czytamy w komunikacie.

d2z43hk

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w maju na poziomie plus 11 (plus 12 w kwietniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 9% (przed miesiącem odpowiednio 21% i 9%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Diagnozy i prognozy sprzedaży są nieco mniej pozytywne od formułowanych przed miesiącem. Sytuacja finansowa nie zmienia się. Przewidywania w tym zakresie od trzech miesięcy są optymistyczne, choć w maju nieco gorsze od formułowanych w kwietniu. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Przedsiębiorcy przewidują, że dynamika kształtowania się cen towarów pozostanie bez zmian" - napisał również Urząd.

(ISBnews)

d2z43hk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z43hk