Trwa ładowanie...
d2ggeye
29-02-2016 12:37

GUS: Zmiany legislacyjne będą wspierać wzrost popytu konsumpcyjnego

Warszawa, 29.02.2016 (ISBnews) - Obecnie przygotowywane i wdrażane nowe rozwiązania legislacyjne wpłyną na dalszy wzrost popytu konsumpcyjnego, uważa wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

Share
d2ggeye

"To, co obecnie dzieje się w warstwie legislacyjnej, będzie wspierać wzrost popytu konsumpcyjnego" - powiedziała Dmochowska podczas konferencji prasowej. Wyjaśniła, że chodzi tutaj głównie o rządowy Program 500+.

Podkreśliła jednocześnie, że pewne ryzyko dla wzrostu gospodarczego w 2016 r. stanowi niepewność sytuacji gospodarczej sygnalizowanej przez przedsiębiorców w związku z legislacją w tej sferze oraz niepokojące sygnały płynące z zagranicznych rynków w kwestii zaufania wobec rynków wschodzących.

Komentując dane za IV kwartał 2015 roku, wiceprezes zwróciła uwagę, że przyniósł on zrównoważony wzrost gospodarczy, co przełożyło się pozytywnie na rynek pracy, wzrost wynagrodzeń, wspierany przez utrzymująca się deflację w okresie dłuższym niż wielu ekspertów przewidywało.

Wcześniej w lutym Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającą program Rodzina 500+. Zakłada on nieopodatkowaną wypłatę 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego) otrzymają wsparcie także dla pierwszego dziecka. Nie będzie natomiast obowiązywał górny próg dochodowy.

d2ggeye

Do dopłat w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko uprawnionych do świadczenia jest około 2,7 mln rodzin w Polsce. Rząd chce, by ustawa weszła w życie 1 kwietnia, po jednomiesięcznym vacatio legis. Według wcześniejszych zapowiedzi, roczny koszt świadczeń (500 zł na drugie i kolejne dziecko lub także na pierwsze w rodzinach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 800 zł) to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 17 mld zł.

(ISBnews)

d2ggeye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ggeye
d2ggeye