Guz: proponujemy spotkanie w sprawie pakietu antykryzysowego bez udziału rządu
Proponujemy, by na początku przyszłego
tygodnia związkowcy i pracodawcy z Komisji Trójstronnej (KT)
spotkali się bez udziału rządu i omówili zapisy pakietu
antykryzysowego - powiedział PAP w środę przewodniczący OPZZ Jan
Guz.
Guz poinformował, że "w środę lub czwartek skieruje do innych przedstawicieli strony społecznej w KT, zaproszenie na spotkanie w sprawie najnowszej wersji pakietu antykryzysowego".
W piątek wieczorem resort pracy przesłał do OPZZ, NSZZ "Solidarność", Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Pracodawców Polskich, Business Centre Club, PKPP Lewiatan i Związek Rzemiosła Polskiego najnowszą wersję pakietu antykryzysowego.
Zawiera on zmiany dotyczące prawa pracy, np. rozliczania czasu pracy w okresie 12-miesięcznym, możliwość zatrudniania pracowników przez pewien czas krócej niż osiem godzin na dobę, a następnie, gdy firma będzie miała więcej zamówień, wydłużenie ich dobowego czasu pracy np. do 12 godzin.
W pakiecie jest też mowa o subsydiowaniu zatrudnienia, tj. dopłacaniu z Funduszu Pracy do pensji pracowników, których przedsiębiorca zdecyduje się zatrzymać mimo pogorszenia się kondycji finansowej zakładu.
Pakiet zawiera również m.in. rozwiązania zwalniające z podatku bony towarowe przekazywane pracownikom, ustalenia co do wzrostu wskaźnika wynagrodzeń, zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów spółek skarbu państwa.
_ W najnowszej wersji pakietu nie ma zmian, których oczekiwaliśmy, np. dotyczących ustalenia ścieżki wzrostu najniższego wynagrodzenia czy ustalania zasad regulowanego czasu pracy w układach zbiorowych _ - powiedział Guz.
Przewodniczący OPZZ stwierdził, że "ponieważ w tej wersji pakiet jest do zaakceptowania, dobrze byłoby, aby pracodawcy i związkowcy, przed posiedzeniem prezydium KT z udziałem rządu, uzgodnili, na co mogą się zgodzić, a którym zapisom pakietu będą się jednoznacznie przeciwstawiać".
Przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców w KT powiedzieli w środę, że są gotowi do rozmów tylko w swoim gronie.
"Przecież pakiet został wypracowany przez związki i pracodawców, którym udało się dojść do porozumienia. Jak najbardziej możemy więc o nim rozmawiać bez udziału rządu" - powiedziała PAP rzecznika prasowa NSZZ "Solidarność" Marta Pióro.
Prezydium KT w sprawie pakietu antykryzysowego zaplanowane jest na 20 maja.