Trwa ładowanie...
dwlyjqw
dwlyjqw

Halicki: debiut Banku Pocztowego na GPW na początku października (opis)

Giełdowy debiut Banku Pocztowego jest możliwy na początku października br. - zapowiedział w czwartek minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. To dobra wiadomość dla polskiego rynku kapitałowego - przekonywał szef MSP Włodzimierz Karpiński.
Share
dwlyjqw

"Dzisiaj rozpoczął się bardzo konkretny - rozpisany na konkretne tygodnie - proces (IPO - pierwsza oferta publiczna), który zakończy się debiutem (Banku Pocztowego - PAP) na początku października" - podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w siedzibie GPW Halicki.

Minister Karpiński ocenił, że to dobra wiadomość dla polskiego rynku kapitałowego, klientów Banku Pocztowego, Poczty Polskiej, ale także dla całej polskiej gospodarki. Liczy on na zainteresowanie inwestorów indywidualnych ofertą publiczną.

Prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak wyraził nadzieję, że oferta publiczna Banku Pocztowego "przetrze drogę do IPO Poczty Polskiej". Pod koniec kwietnia szef MSP zapowiedział, że liczy na giełdowy debiut narodowego operatora pocztowego w 2016 r.

dwlyjqw

Prezes Banku Pocztowego Szymon Midera przekonywał z kolei, że jednym z elementów wizji rozwoju banku jest "jeszcze głębsza" niż do tej pory integracja banku z grupą Poczty Polskiej. "Pracujemy nad rozwiązaniem dla klientów mobilnych. Chcemy wykorzystać silną kompetencję Poczty Polskiej na rynku e-commerce i zaproponować jeszcze w tym roku proste rozwiązanie mobilne, które wykorzystuje silne strony grupy Poczty Polskiej" - podkreślił.

"Cele strategiczne w perspektywie 2018 roku są uzależnione od dokapitalizowania (banku). Mamy nadzieję, że do niego dojdzie. Chcielibyśmy zwiększyć stan bazy (naszych) klientów o dodatkowy milion i obsługiwać 2 mln 400 tys. klientów na koniec 2018 roku" - dodał Midera.

Bank Pocztowy wybrał - w drodze przetargów - konsorcjum oferujących: Pekao Investment Banking, Ipopema Securities, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego oraz Societe Generale Corporate & Investment Banking. Doradcą prawnym jest międzynarodowa kancelaria Weil, Gotshal & Manges.

Karpiński zapowiedział ponadto, że Poczta Polska będzie wpisana na listę spółek strategicznych, jeśli Sejm uchwali ustawę, dzięki której narodowy operator pocztowy znajdzie się pod nadzorem ministra skarbu.

dwlyjqw

"Jeśli (...) przeprocedujemy ustawę, która jest w Sejmie, to Poczta Polska będzie w nadzorze ministra skarbu państwa i uzupełnimy tę listę o pozycję z Pocztą Polską" - powiedział Karpiński odpowiadając na pytanie PAP. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji Poczty Polskiej.

Jak wyjaśnił Halicki, projekt zakłada, że Skarb Państwa zachowa 51 proc. udziałów w Poczcie Polskiej.

W kwietniu akcjonariusze Banku Pocztowego zdecydowali o emisji akcji i wprowadzeniu ich w ramach oferty publicznej na GPW. Bank liczy na dokapitalizowanie minimum 200 mln zł.

Jednocześnie PKO BP, które posiada nieznacznie powyżej 25 proc. akcji może sprzedać w ramach oferty do jednej trzeciej swojego pakietu. Poczta Polska zamierza utrzymać kontrolę nad spółką.

dwlyjqw

Bank Pocztowy wypracował w pierwszym kwartale 2015 r. zysk netto w wysokości 12 mln zł, czyli o 18,7 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2014 r. Dochody grupy kapitałowej banku wzrosły do 84,5 mln zł, co oznacza wynik lepszy o 3,1 proc. rok do roku.

Obecnie udział PKO BP w kapitale zakładowym Banku Pocztowego wynosi 25 proc. plus 10 akcji. Większościowym akcjonariuszem Banku Pocztowego jest Poczta Polska, która ma 75 proc. minus 10 akcji.

dwlyjqw

Podziel się opinią

Share
dwlyjqw
dwlyjqw